Téměř polovina Rusů si nepřeje změnu ústavy, podle níž by mohl Putin znovu kandidovat, ukázal průzkum

Návrh na změnu ústavy, který by umožnil prezidentu Vladimirovi Putinovi setrvat v čele státu až do roku 2036, rozpoltil ruskou společnost. Schvalující a odmítavé názory jsou rozděleny skoro půl na půl, upozornil list Vedomosti s odvoláním na průzkum nezávislého střediska Levada. Novelu ústavy měli Rusové schvalovat příští měsíc v referendu, ale hlasování bylo kvůli koronaviru odloženo.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Sergei Ilnitsky | Zdroj: Reuters

Novou právní normu, dovolující Putinovi nechat se po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024 nechat se zvolit prezidentem na ještě dvě šestiletá období, schvaluje 48 procent dotázaných, neschvaluje 47 procent.

Putin oznámil ekonomická opatření proti koronaviru, referendum o jeho znovuzvolení se odkládá

Číst článek

Vidět Putina v čele státu i po roce 2024 si podle průzkumu přeje 46 procent Rusů, nepřeje 40 procent.

Přijetí návrhu v parlamentu ponechalo skoro čtvrtinu dotázaných netečnými, pětina cítila pobouření a pětina naději. Pozitivní emoce v této souvislosti vyjádřilo 31 procent dotázaných, negativní 36 procent.

Dvě další hlavní sociologocké společnosti v Rusku, státní agentury VCIOM a FOM, dosud průzkumy na toto téma nezveřejnily. VCIOM se pouze ptal, zda Rusové pokládají tuto změnu za důležitou - a tři pětiny dotázaných tomu přisvědčily.

Proti dalšímu setrvání Putina u kormidla moci se stavějí hlavně mladí a vzdělaní lidé a obyvatelé hlavního města. Naopak chudší regiony z "periferie" jsou pro Putina, uvedl ředitel Levady Lev Gudkov.

Sociolog upozornil, že situace se prudce mění, pokles ruské měny a epidemie koronaviru postihnou podnikání a ekonomiku, což může otřást důvěrou lidí v režim. Nestabilní je podle něj i většina, která je nyní ochotna schválit změny v ústavě. Ale informovanější a vzdělanější část populace, která se staví proti Putinovi, zatím není ochotna jít hlasovat v referendu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme