Hrobový protest. V ruských městech se objevují náhrobní kameny s Putinovým jménem a podobiznou

V očích ruských občanů zemřel. Takové má být poselství falešných náhrobních kamenů se jménem a podobiznou ruského prezidenta Vladimira Putina, které se od jara objevily už na několika místech v Rusku. Stojí za nimi lokální aktivisté, kteří nesouhlasí s Putinovou vládou.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie „hrobu“ Vladimira Putina jsou projevem občanského protestu, prezident však zůstává nejdůvěryhodnějším politikem v Rusku. | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Neuvěřitelný zloděj a lhář. Politická mrtvola.“ Tak zní text na symbolickém náhrobku ruského prezidenta Vladimira Putina, který se podle fotografií na twitterovém účtu skupiny Agit Rossia na začátku června objevil ve městě Voroněž na jihozápadě Ruska. Upozornilo na něj Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

В Воронеже установили "надгробие" Путину
На эпитафии написано: "Путин В.В. сказочный вор и лжец,
политический труп
1952-2019"
#надгробиеПутину

10:14 – 05. 06. 2019

143 485

„Naše členy spojuje touha bojovat proti diktatuře a totalitarismu, proti Putinově propagandě,“ řekl na jaře opozičnímu zpravodajskému serveru Meduza mluvčí iniciativy Grigorij Kudrjavec. Podle něj spojuje skupina různé politické názory, aktivisti se mezi sebou osobně neznají, a většina dokonce koná anonymně.

Náhrobní kameny s Putinovou podobiznou a daty 1952–2019 se letos objevily na více místech po celé zemi. Od března byly hlášeny nejméně z osmi ruských měst.

První falešný hrob hlavy státu se objevil ve městě Naberežnyje Čelny v Tatarstánu. Aktivisté tak protestovali proti regulaci internetu. Jednoho z nich pak policie zadržela.

Fotografie „hrobu“ se poté šířily na sociální síti VKontakte, ruské obdobě Facebooku. Síť je, údajně kvůli mnoha stížnostem, ze skupin odstranila s tím, že jde o záměrně šířenou falešnou zprávu o smrti známého člověka.

Další náhrobky později přibyly v Moskvě, v Berlíně, a dokonce v Petrohradu před katedrálou sv. Izáka. Kvůli petrohradskému náhrobku pak policie Kudrjavce zadržela. Tvrdí, že o akci nevěděl a nemohl s ní mít nic společného. Na konci dubna se náhrobek objevil také v Jekatěrinburgu.

Vladimir Putin zůstává i přes pokles popularity dál nejdůvěryhodnějším politikem v Rusku – podle údajů státní agentury VCIOM z konce května mu důvěřuje téměř 32 procent obyvatel. Jde o nejnižší číslo od roku 2006, kdy měření začalo. Putinova popularita klesá od loňského června, kdy úřady oznámily, že zvýší věk pro odchod do důchodu. Důvodem je i klesající životní úroveň v důsledku sankcí, které Západ uvalil na Rusko po anexi Krymu.

O podobném symbolickém hrobu s Putinem se psalo už před čtyřmi lety. Objevil se ve městě Kostopil na severozápadě Ukrajiny, čin se přičítal nacionalistickému uskupení Pravý sektor.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme