Z ruských obchodů mizí alkohol. Úřady varují, že vodka si s nákazou koronavirem neporadí

Ruští obchodníci hlásí prudký nárůst prodeje alkoholických nápojů v posledních týdnech, kdy vláda doporučuje lidem kvůli šíření virové nákazy nevycházet. Podle firmy Nielsen, která se zabývá průzkumem trhu, stouply v posledním březnovém týdnu ve srovnání s loňskem prodeje vodky o téměř třetinu, whisky skoro o polovinu a piva o čtvrtinu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle odborníků je důvodem strach z nákazy, stres a obavy, že alkohol z obchodů zmizí (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Prezident Vladimir Putin vyhlásil minulý týden pro všechny Rusy placené volno, rozhodnutí se netýká jen podniků kriticky důležité infrastruktury. Opatření platí do konce měsíce. V Rusku byla nákaza prokázána u víc než 10 tisíc lidí. Vycházet smějí lidé jen na nákupy, do lékáren, do parku se psy nebo na ulici s odpadky.

Česko má přes 300 uzdravených s koronavirem. Potvrzených případů nákazy je 5589

Číst článek

Společnost Magnit, jedna z největších potravinářských firem, ohlásila dvouciferný nárůst prodejů vodky a dalších alkoholických nápojů od doby, kdy karanténa začala. Firmy Lenta a O'Key registrují až třetinové zvýšení prodeje. „Lidé vykupují, na co přijdou - vodku, koňak nebo pivo,“ řekl agentuře Reuters jeden z pokladních v moskevském supermarketu.

Alkoholismus v Rusku

Podle odborníků je důvodem strach z nákazy, stres a obavy, že alkohol z obchodů zmizí. Rusko má s alkoholem dlouhodobý problém, podle statistik je alkoholismus jednou z hlavních příčin úmrtí u mužů v produktivním věku.

Úřady varují, že vodka si s koronavirem neporadí. „Pokusy léčit všechno vodkou a odkládat návštěvu lékaře rozhodně zhoršují vyhlídky na uzdravení, takové lidi už není možné zachránit,“ varoval Rusy v médiích ministr zdravotnictví Michail Muraško.

V některých regionech ale odmítají prodej alkoholu během krize omezit, údajně z obav před protesty a nepokoji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme