Vojenské manévry nesouvísí s konfliktem mezi Arménii a Ázerbájdžánem, tvrdí Moskva

Moskva vyloučila, že její nynější vojenské manévry na jihozápadě Ruska by mohly souviset s vyostřenou situací na arménsko-ázerbájdžánské hranici. Náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin to podle agentury Interfax v sobotu prohlásil před novináři a jeho šéf Sergej Šojgu na toto téma telefonicky hovořil se svým ázerbájdžánským protějškem.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský voják na základně nedaleko syrského Aleppa

Moskva vyloučila, že její nynější vojenské manévry na jihozápadě Ruska by mohly souviset s vyostřenou situací na arménsko-ázerbájdžánské hranici (ilustrační foto). | Foto: Bekir Kasim/Anadolu Agency | Zdroj: Profimedia

Ministr Šojgu v pátek oznámil, že prezident Vladimir Putin jako vrchní velitel ruských ozbrojených sil nečekaně nařídil armádě zahájit cvičení, do kterého se má zapojit 150 000 vojáků a stovky letounů a plavidel. Cílem je podle Šojgua ověřit schopnost zajistit bezpečnost na jihozápadě Ruska, kde přetrvává hrozba terorismu.

Arménsko-ázerbájdžánská vyjednávání selhala a na hranici se po letech střílelo. Zemřelo nejméně 14 lidí

Číst článek

Mezi Arménií a Ázerbájdžánem minulý víkend v severním úseku společné hranice propukly boje, které s různě dlouhými přestávkami pokračovaly i v dalších dnech. Z vyvolání střetu s údajným cílem obsadit pozice druhé strany se Jerevan a Baku obviňují navzájem a informují o zhruba dvou desítkách mrtvých.

Mezi oběma postsovětskými státy desítky let trvá spor o enklávu Náhorní Karabach, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu. Nynější srážky se ovšem odehrávají na jiném místě, poblíž hranic s Gruzií, stovky kilometrů od Náhorního Karabachu.

Konflikt o tuto oblast si vyžádal na 30 000 obětí do roku 1994, odkdy mezi oběma stranami panuje křehké a často porušované příměří. Potyčky - a ty nynější boje se jeví nejvážnější od roku 2016 - ale dosud nepřerostly ve válku.

Hrozba raketami

Náměstek ruského ministra obrany Fomin prohlásil, že o nynějších manévrech Moskva informovala zahraniční partnery a na pondělí plánuje briefing pro vojenské atašé zastupitelských úřadů.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany tento týden podle RIA Novosti pohrozilo Jerevanu raketovým útokem na jadernou elektrárnu v případě eskalace konfliktu. Turecko ústy ministra obrany zopakovalo podporu „ázerbájdžánským bratřím“, čelícím útoku na své území, a předpovědělo rozdrcení Arménů.

Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes označil Ázerbájdžán za ohrožení své země i globální bezpečnosti a slova o možnosti napadení arménské jaderné elektrárny považuje za „teroristickou hrozbu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme