Rusové volí gubernátory i starostu Moskvy. Policie při protestech zadržela stovky demonstrantů

Ruští politici se v den voleb obvykle obávají dvou věcí: nízké volební účasti a protestů. Obě podle ní provázejí i nedělní místní volby v řadě ruských regionů, je ale těžké posoudit, jestli mohou být hrozbou pro Kremlu věrné správní orgány. Demonstrace zejména proti důchodové reformě se uskutečnily a probíhají v řadě ruských měst, téměř 300 jejích účastníků už bylo zatčeno. Volební účast v Moskvě činila odpoledne pouhých 17,8 procenta.

Moskva (Aktualizováno: 18:32 9. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník národní gardy útočí na protestujícího muže při demonstraci za penzijní reformu v Moskvě | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

V mnoha ruských regionech se konají místní volby, v řadě z nich voliči navíc rozhodnou o místních parlamentech. Zájem vzbuzuje především volba starosty Moskvy, o nejvýznamnějším postu v ruské metropoli bude moci kolem 7,2 milionů Moskvanů rozhodovat do 22.00 místního času (21.00 SELČ).

Ruská státní sociologická agentura Vciom předpovídá vítězství Sergeje Sobjanina již v prvním kole. Podle průzkumu mu dá hlas na 65 procent Moskvanů, kteří jsou rozhodnutí jít k volbám. Jeho konkurenti nemají reálnou šanci na úspěch.

Sobjaninovu práci pochválil prezident Vladimir Putin. „Vycházím z toho, že vůdčí styl zůstane zachován i v budoucnosti,“ řekl Putin, když hlasoval v Moskvě.

Experti vycházejí z očekávané nízké volební účasti v celé zemi. Mnozí občané podle nich chtějí svůj protest proti penzijní reformě vyjádřit i tím, že zůstanou doma.

‚My jsme moc‘

Sociální situace v Rusku je nyní velmi napjatá, především kvůli plánované penzijní reformě. Opoziční předák Alexej Navalnyj proto na neděli vyzval k protestům, které úřady vzhledem k probíhajícím volbám okamžitě zakázaly. Už v předvečer akce přišly především ze Sibiře zprávy o zatýkání opozičních aktivistů. 

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv u volební urny | Zdroj: Reuters

Přesto v Moskvě i v jiných ruských městech vyšlo několik stovek lidí demonstrovat. Mezi hesly se objevilo například „Putin je zloděj“, „Toto je naše město“ nebo „My jsme moc“.

Policie organizátory protestů zadržela a na demonstranty dohlíží. Podle listu Novaja Gazeta například v Moskvě policie rozháněla nepovolenou demonstraci obušky.

Podle informací OVD-Info policie během nedělních demonstrací zadržela v 19 městech celkem 291 lidí, včetně některých nejbližších spolupracovníků Navalného, píše agentura Reuters. Podle serveru Fontanka je ale jen v Petrohradě 500 zatčených.

Ačkoli jsou protesty namířeny hlavně proti důchodové reformě, zapojilo se do nich mnoho mladých lidí. „Přišel jsem protestovat proti penzijní reformě. Musím v této zemi žit a chci mít naději pro budoucnost,“ řekl agentuře Reuters dvaadvacetiletý Nikolaj Borodin.

mdo, , ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme