Komise oficiálně potvrdila výsledky voleb v Rusku. Jednotné Rusko má potvrzenou ústavní většinu

Strana blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy, dolní komory parlamentu, udrží ústavní většinu. Tento již dříve známý výsledek třídenního hlasování konaného na konci minulého týdne v pátek oficiálně potvrdila předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová. Podle opozice volby provázela řada nesrovnalostí či přímo podvodů.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítání hlasů při volbách v Rusko v roce 2021

Počítání hlasů při volbách v Rusko v roce 2021 | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Údaje, které v pátek šéfka komise sdělila, se zcela shodují s čísly oznámenými už před třemi dny po sečtení sta procent hlasů, včetně toho, že se do dumy dostalo osm stran a pět nezávislých kandidátů. Liší se jedině informace o volební účasti, i když jen velmi nepatrně. Podle úterních údajů volilo 51,58 procenta oprávněných voličů, podle dnešních dat 51,72 procenta.

Ukradli nám vítězství v sedmi moskevských obvodech, zpochybňují výsledky voleb ruští komunisté

Číst článek

Vládní Jednotné Rusko v dumě obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté, kteří skončili druzí, získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma.

Pamfilovová připustila určité nesrovnalosti, která však podle ní v celkovém měřítku výsledek hlasování nemohly nijak ovlivnit. Komise dostala 166 upozornění na možné nucené hlasování a 200 na možné falšování výsledků.

Celkově komise zneplatnila 40 605 hlasovacích lístků ve 157 volebních místnostech 43 regionů. Zrušeny byly výsledky jen z 19 volebních místností.

Agentury nicméně informovaly o tom, že hlasování provázely četné zprávy o porušování pravidel, včetně falšování hlasů. Některá videa zveřejněná na sociálních sítích ukazovala, jak se lidé snaží dostat do volebních uren množství hlasovacích lístků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme