V Navalného štábu prý policie našla falešné hlasovací lístky. ,Pečlivá provokace,‘ reaguje opozičník

Ruská policie v sobotu při razii v petrohradském štábu opozičního vůdce Alexeje Navalného našla desítky padělaných volebních lístků, které měly být údajně použity v nedělních komunálních volbách. Oznámila to ruská média. Spolupracovníci Navalného označili akci za „pečlivě připravenou provokaci“.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj (archivní foto) | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Asi padesát nepravých volebních lístků, ukrytých na toaletě, mělo být použito při volbě petrohradského gubernátora, uvedli policisté, kteří se do Navalného štábu dostavili na udání. Při razii bylo zadrženo deset lidí. Před několika dny provedla policie podobnou akci v Moskvě, kde při prohlídce štábu Navalného a kanceláří jeho Fondu boje s korupcí zabavila datové nosiče a počítače.

Chybějící servery, prázdné trezory. Ruské úřady provedly razii v kancelářích opozičníka Navalného

Číst článek

Ruská opozice má hlavně v Moskvě k nedělním volbám omezený přístup kvůli zásahům městské volební komise. Z voleb byly vyřazeny desítky opozičních politiků a aktivistů, údajně kvůli formálním nedostatkům při registraci. Několik protestních demonstrací proti údajným volebním machinacím úřadů policie během července a srpna rozehnala.

V hlavním městě se v sobotu konal Den Moskvy věnovaný výročí založení města. Ve slavnostní atmosféře, která měla dokumentovat rozvoj metropole v posledních letech, navštívilo akce spojené s výročím na půl milionu lidí. Kreml moskevské volby sleduje s obavami, jež vyvolává pokles popularity vládní strany Jednotné Rusko.

V neděli se po celém Rusku bude konat přes 5 000 voleb nejrůznějších úrovní, v nichž budou voliči rozhodovat o obsazení republikových, oblastních, krajských a městských zastupitelstev. Ve čtyřech regionech se kromě toho budou konat doplňovací volby do Státní dumy, dolní parlamentní komory.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme