Moskevským starostou bude podle odhadů znovu Sobjanin. Policie zadržela 800 demonstrantů

První povolební průzkumy přisoudily drtivé vítězství ve volbách moskevského starosty současnému primátorovi Sergeji Sobjaninovi. Podle anket provedených před volebními místnosti získal Sobjanin 74 procenta hlasů. V 19 ruských městech se v neděli protestovalo proti plánované důchodové reformě.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevský primátor Sergeji Sobjaninovi u voleb | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Další čtyři kandidáti na funkci moskevského starosty zůstali podle prvních průzkumů hodně pozadu za Sergejem Sobjaninem. Tři získali po šesti procentech a čtvrtý dvě procenta. Účast ale k 20. hodině moskevského času dosáhla pouhých 27 procent.

Z ruských regionů přicházejí částečné výsledky oblastních voleb, podle kterých výrazně posílili ruští komunisté, a to na úkor vládnoucí strany Jednotné Rusko, kterou voliči kritizují za příliš tvrdou penzijní reformu.

Protesty v 19 městech

Volby doprovázely demonstrace, které se napříč zemí konaly na protest proti plánované důchodové reformě. Podle občanskoprávního portálu OVD-Info při nich policie zadržela dohromady více než 800 demonstrantů a některé z nich bila obušky. K protestu pod heslem „Dožít do penze“ vyzval opoziční předák Alexej Navalnyj. On sám ale sedí ve vězení kvůli jiné protestní akci.

Podle OVD-Info policie na protestech v 19 ruských městech zadržela 839 lidí, z toho nejvíce v Petrohradu, kde jich bylo zadrženo 354. Dalších 129 bylo zadrženo v Jekatěrinburgu a 36 v Moskvě.

Podle důchodové reformy má od příštího roku postupně stoupat věk, ve kterém mohou Rusové a Rusky odcházet do penze. V roce 2036 pak tento věk má u žen být 60 let (oproti současným 55) a u mužů 65 (oproti současným 60).

Původně měly ženy podle plánu odcházet do důchodu v 63 letech, ruský prezident Vladimir Putin ale reformu zmírnil; naštvanost mnoha Rusů soudě podle dnešních demonstrací ale nikoliv, napsal server BBC.

Mnoho účastníků nedělních protestů, které se konaly ve více než 80 ruských městech, podle agentury Reuters patřilo k mladší generaci. Řada z nich přitom uváděla, že demonstrují za svou budoucnost a budoucnost svých dětí.

Podle zpráv v médiích byl na chvíli zadržen i bývalý starosta této milionové metropole na Urale, kritik Kremlu Jevgenij Rojzman. Ten jako jediný opoziční politik ve vysoké správní funkci řídil chod čtvrtého největšího ruského města od roku 2013, v květnu ale rezignoval na protest proti zrušení přímých voleb starosty.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme