Pohřební věnec i zamítnutí registrace. Kandidáti na Sibiři čelí zastrašování a tlaku úřadů

Už za dva týdny čekají Rusko volby. Nejenom ty do federálního parlamentu, kde podle průzkumů znovu jasně zvítězí strana Jednotné Rusko. Hlasovat se bude i do zákonodárných sborů v ruských regionech a také do městských zastupitelstev. S blížícími se volbami se značně vyostřila kampaň ve městě Berdsk u Novosibirsku, kde o posty v místním zastupitelstvu usiluje i několik nezávislých kandidátů.

Od zpravodaje z místa Berdsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Darja Artamonovová je nejmladší z pěti opozičních kandidátů, kterým úřady povolily v Berdsku kandidovat. Kirill Levčenko nesmí kandidovat do zastupitelstva ve městě Berdsk kvůli vazbám na organizaci Alexeje Navalného | Foto: Ivana Milenkovičová | Zdroj: Český rozhlas

Bezmála stotisícový Berdsk leží jižně od centra západní Sibiře, Novosibirsku. Právě tady, v provinčním městě tři tisíce kilometrů od Moskvy, se teď vede jedna z nejvyhrocenějších předvolebních kampaní v Rusku. Devatenáctiletá Darja Artamonovová zažila v uplynulých týdnech hned několik nepříjemných okamžiků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kandidáti na Sibiři čelí zastrašování a tlaku úřadů. Na místě natáčela zpravodajka v Rusku Ivana Milenkovičová

„Stalo se, že mojí matce poslali domů pohřební věnec se stužkou, kde bylo napsáno: Alexandře Nikolajeviči, Galino Alexandrovno, což jsou jména mých rodičů, společně s vámi truchlíme pro Darju,“ popisuje ve vysílání Radiožurnálu.

Darja Artamonovová je jedním z pouhých pěti kandidátů nesystémové opozice, kteří usilují v nadcházejících volbách o post v místním městském zastupitelstvu. Ne že by zájemců nebylo víc. Volební komise ale jejich kandidatury rovnou zamítla anebo je stáhla už během kampaně. Jedním z těch, koho odmítla připustit k volbám, je Kirill Levčenko.

„Volební komise se odvolávala na dopis z ministerstva spravedlnosti, ve kterém se píše o mé příslušnosti k takzvané, v uvozovkách extremistické organizaci Fond boje s korupcí,“ vysvětluje Levčenko. Kandidovat nesmí kvůli vazbám na jednu z organizací spojených s opozičním předákem Alexejem Navalným.

Ruský úřad hrozí Applu a Googlu. Pokud nestáhnou Navalného aplikaci, hrozí jim vysoké pokuty

Číst článek

Jak upozorňuje, spolupracoval přitom s úplně jinou, než na kterou poukazovala volební komise: s Navalného regionálními štáby. I je ale ruské úřady před létem označily za extremistické. Levčenko už dvakrát neuspěl s odvoláním u soudu.

„Smíchali všechno dohromady. Že jsem byl organizátorem demonstrace proti zvýšení věku pro odchod do důchodu. Že jsem spoluautorem protikorupčních investigativ. Že jsem dostával plat od Fondu boje s korupcí, i když je to čistá lež, protože jsem od něj žádný plat nedostával. Je to částečně moje skutečná biografie a něco si sami vymysleli,“ namítá.

Alexej Navalnyj má v nedalekém Novosibirsku silnou základnu. Natáčel tam i jednu ze svých investigativ krátce předtím, než se ho před rokem pokusili otrávit nervově paralytickou látkou. V lednu a únoru se pak v Novosibirsku konaly demonstrace na jeho podporu.

Zůstali ti s malými šancemi

Kandidovat v sousedním Berdsku nakonec umožnili 5 ze 17 opozičních kandidátů. Tedy méně než třetině. Jak tvrdí Kirill Levčenko, úřady se tak prý snaží vytvořit aspoň formálně volební soutěž. „Vybrali si ty kandidáty, o nichž si myslí, že nemají šanci vyhrát. Nemají třeba zkušenosti nebo je nechali v okrscích náročných na výhru. Byla za tím takováto logika, řekl bych.“

Putinovi by monarchie neprošla. Jeho nápodoba demokracie je z nouze ctnost, míní novinář

Číst článek

Darja Artamonovová je nejmladší z nich. Narodila se v roce 2001 a za svůj život nezažila jinou vládu než tu Vladimira Putina a kremelské strany Jednotné Rusko. Ta ovládá i drtivou většinu ruských obcí. Jak spočítal deník Novaja gazeta, z bezmála 200 tisíc členů místních zastupitelstev po celé zemi jsou tři čtvrtiny z nich členy strany Jednotné Rusko.

„Je potřeba změnit systém jako takový, protože mnozí ze současných politiků sedí na svých místech okolo dvaceti nebo i více let,“ říká Artamonovová. „Natolik přirostli ke svým křeslům, že už se nic nemění. Země prostě jenom degraduje. Všechno se obrací v totální diktaturu a rok od roku je jenom hůř,“ kritizuje.

Stejně jako zbylé čtveřici opozičních kandidátů pomáhají Darje s kampaní dobrovolníci, vesměs vrstevníci a kandidáti, kterým neumožnili ucházet se o hlasy voličů.

V hledáčku Moskvy

Artamonovová je přesvědčená o tom, že tažení proti opozičním kandidátům mají na svědomí nikoliv místní úřady, ale přímo nejvyšší místa.

Rusko před volbami rozšiřuje seznam nepohodlných. Organizace varuje před falšováním hlasů

Číst článek

„Když k nám během předvolební agitace jednou přijel policista, doslova mluvil o tom, že záležitosti kolem voleb v Berdsku mají teď pod kontrolou v Moskvě. Tohle všechno ale bylo jasné už ve chvíli, když začali masově stahovat z voleb kandidáty. Bylo jasné, že to není rozhodnutí, které vzešlo odsud,“ tvrdí.

Pokud Darja Artamonovová ve volbách neuspěje, bude prý pokračovat ve studiu právní vědy na univerzitě a kandidovat zkusí za čas znovu. Tím, že se ji někdo zjevně snaží zastrašit, se nenechává odradit. Ani přesto, že podle ní naposledy volalo neznámé číslo i manželovi její sestry. Do telefonního sluchátka mu prý pustili smuteční hudbu.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme