V Petrohradu brutálně zavraždili aktivistku za práva homosexuálů. Policii si stěžovala na násilné výhrůžky

Jelena Grigorjevová, která figurovala na „černé listině“ ruského hnutí proti homosexuálům, byla v neděli nalezena mrtvá s několika bodnými ranami a stopách po škrcení. Během července si žena policii dvakrát stěžovala na výhrůžky smrtí, uvedl server Newsru.com.

Petrohrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vražda (ilustrační foto)

Vražda (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Policie tvrdí, že jednoho podezřelého zadržela. Na činu se podle vyšetřovatelů mohlo podílet i několik lidí. Nevylučují ani možnost, že v pozadí zločinu mohou být i jiné pohnutky, než aktivismus Grigorjevové. Tomu ale známí jedenačtyřicetileté ženy podle ruského serveru nevěří.

V Polsku na průvod za práva sexuálních menšin házeli kamení, láhve a dělobuchy. Policie zadržela 20 lidí

Číst článek

„Jelena a její advokát se obraceli na policejní orgány kvůli výhrůžkám i kvůli násilí, ale nedočkali se žádné reakce. Vše bylo ve stylu ‚zatelefonujte, až budou vraždit‘,“ napsal v pondělí ochránce lidských práv Dinar Idrisov na svém facebooku a následně ho citoval zpravodajský server BBC.

Jelena figurovala i na černé listině portálu „všeruského hnutí proti LGBT“, z jehož prostředí pochází předpokládaný vrah.

Aktivistka se dříve zúčastnila množství akcí na podporu nejrůznějších hnutí. Mimo jiné protestovala proti ruské anexi Krymu, špatnému zacházení s ruskými vězni a lidskoprávní témata jí nebyla lhostejná.

Grigorjevovou mnohokrát zadržela policie. Naposledy se tak stalo v polovině května na akci na podporu sexuálních menšin, k nimž sama patřila. Formální záminkou k zatčení bylo kouření na veřejném místě.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme