‚Vynikající spolupráce.‘ Dvě ze čtyř stanic sledujících radioaktivitu v Rusku obnovily provoz

V Rusku obnovily provoz dvě monitorovací stanice, které po výbuchu na vojenském polygonu u Severodvinsku 8. srpna přerušily přenos údajů o radiaci. V úterý o tom na twitteru informoval šéf Organizace Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek Lassina Zerbo. Ruské stanice po explozi před dvěma týdny oznámily technické problémy.

OD STÁLÉ ZPRAVODAJKY Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zařízení Organizace Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek ve Vídni | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Podle ředitele Organizace Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek už provoz obnovily monitorovací stanice v Peleduji v Jakutsku a v Bilibinu na Čukotce. Znovu tak vysílají data do vídeňské centrály organizace. Zerbo chválil „vynikající spolupráci a podporu od našich ruských provozovatelů stanic“.

RN stations RUP 56 (Peleduy) and RUP 57 (Bilibino) have resumed operations in #Russia🇷🇺 & are currently backfilling data to the PTS. Excellent cooperation & support from our Russian station operators under «The Provisional Operation Status of the #IIMS»

13:42 – 20. 08. 2019

61 75

Celkem se po výbuchu odmlčely čtyři stanice. Dvě nejbližší – Kirov a Dubna – už dva dny po výbuchu. Peleduj a Bilibino přestaly vysílat 13. srpna. „Je to velmi zvláštní náhoda, že stanice přestaly posílat data krátce po incidentu,“ řekl dříve šéf nevládní americké Asociace pro kontrolu zbraní Daryl Kimball.

Podobných stanic má organizace podle svého webu v Rusku sedm.

Při výbuchu na vojenském polygonu v Severodvinsku před dvěma týdny zemřelo celkem sedm lidí. Podle ruských úřadů se na místě přechodně zvýšila radiace. Ruský prezident Vladimir Putin při pondělní návštěvě Francie ujišťoval, že žádné nebezpečí nehrozí.

Američtí experti na jaderné technologie se domnívají, že šlo o testování řízené střely na jaderný pohon. Souhlasí s nimi i další odborníci.

Ivana Milenkovičová, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme