Rusko vyhlásilo státní smutek za 224 obětí leteckého neštěstí

Kvůli havárii civilního letadla Airbus A321, při které zahynulo všech 224 cestujících a členů posádky, dnes ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil státní smutek. Rusko už začalo s vyšetřováním příčin neštěstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil dnes státní smutek za oběti největšího leteckého neštěstí v historii ruského letectví | Zdroj: ČTK

Petrohradský gubernátor Georgij Poltavčenko potvrdil, že většina obětí pocházela z Petrohradu, dva mrtví jsou ukrajinskými občany a jeden je z Běloruska.

Návrat z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch nepřežilo ani 27 dětí – nejmladšímu bylo deset měsíců.

Příbuzní obětí přímo na letišti odevzdali vzorky DNA k identifikaci těl, kterou provedou v Petrohradě. První těla převezou do Ruska nejdříve dnes v noci.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rusku drží státní smutek za oběti leteckého neštěstí v Egyptě. Více od moskevského zpravodaje Martina Dorazína

Vyšetřování příčin letecké katastrofy probíhá ve dvou rovinách – na Sinaji a v letecké společnosti a cestovní kanceláři.

Na Sinajský poloostrov dorazilo z Moskvy více než 100 ruských záchranářů vybavených technikou a také ministři pro mimořádné situace.

Jak řekl šéf ruského leteckého úřadu Rosaviace Alexandr Neraďko, experti budou v první řadě analyzovat úlomky letadla, aby zjistili, jestli se letadlo rozpadlo ve vzduchu, nebo až na zemi a jestli stroj nezachvátil požár.

Uctění památky obětí ruské aerolinky | Foto: Reuters

Další vyšetřování se provádí v Rusku. Policisté už provedli prohlídky v letecké společnosti Kogalymavia a cestovní kanceláři Brisco. Cílem je zjistit, jestli společnosti neporušily zákony a předpisy při přepravě osob v letadle.

Ruští vyšetřovatelé už oznámili, že kvalita paliva u havarovaného ruského dopravního letadla byla v pořádku. Vzorky odebrali v ruské Samaře, kde stroj naposledy tankoval.

Kolem 140 příbuzných obětí letu na letišti v Petrohradu odevzdalo vzorky DNA kvůli identifikaci těl | Foto: Reuters

Ruské cestovní kanceláře dál zájezdy do Egypta vypravují. Neruší je ani společnosti Kogalymavia a Brisco. Už včera tam společně vypravily se sedmihodinovým zpožděním další letadlo. Pouze 16 ruských turistů na dovolenou odmítlo odletět.

Ruský letoun se zřejmě rozpadl už ve vzduchu, vyplývá z vyšetřování

Číst článek

Rusové zatím nevěří, že by šlo o teroristický útok ze strany islamistů. Za nejpravděpodobnější příčinu považují technickou závadu. Myslí si to i egyptský premiér Šaríf Ismáíl:

„Zásadní bude analýza dat z černých skřínek. V tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se během letu stalo něco výjimečného. Zatím to vypadá, že pád způsobily technické potíže. Definitivně to ale potvrdí až experti.“

Stroj ruských aerolinií, který měl letět z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do ruského Petrohradu, se včera s 224 lidmi na palubě zřítil v centrální části Sinajského poloostrova.

Na Sinaji se zřítilo ruské letadlo s 224 lidmi na palubě | Foto: ČTK

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme