Rusko vyhostí čtyři britské diplomaty

Diplomatická roztržka mezi Ruskem a Velkou Británií se dál vyhrotila. Moskva dnes zveřejnilo odvetná opatření vůči Londýnu po vyhoštění čtyř ruských diplomatů a utužení vízového režimu s Ruskem. Londýn takto reagoval na odmítnutí Moskvy vydat podnikatele Andreje Lugového, kterého britští vyšetřovatelé považují za hlavního podezřelého z vraždy bývalého agenta KGB Alexandra Litviněnka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Lugovoj (vlevo) a Alexandr Litviněnko (vpravo) | Foto: AFP

Podle mluvčího ruského ministra zahraničí Michaila Kamynina teď bude pro britské občany těžší získat ruská víza. Po posledních událostech už navíc nebude možná spolupráce obou zemí v bezpečnostní oblasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: Reakce Moskvy

Británie tento týden oznámila vyhoštění čtyř ruských diplomatů a utužení vízového režimu s Ruskem poté, co Moskva odmítla vydat podnikatele Andreje Lugového. Ten je pro britský Scotland Yard hlavním podezřelým z vraždy emigranta Alexandra Litviněnka, který byl otráven radioaktivním poloniem 210.

Lugového, který býval stejně jako Litviněnko spolupracovníkem ruských tajných služeb, odmítlo Rusko vydat s poukazem na ústavu, jež prý takový postup zakazuje. Moskva také upozorňuje, že minulých letech odmítl Londýn vydat ke stíhání do Ruska celkem 21 osob, například někdejšího oligarchu Borise Berezovského, který v Británii získal politický azyl.

Čtveřice diplomatů, které nyní Rusko označilo za nežádoucí osoby, má deset dní na opuštění země. Britský velvyslanec Tony Brenton po jednání na ministerstvu zahraničí v Moskvě novinářům řekl, že Británie je postojem Moskvy k případu Litviněnkovy smrti rozčarována.

Ke spolupráci s britskými soudy vyzvalo Moskvu v uplynulých dnech i mezinárodní společenství, jak připomněl britský ministr zahraničí David Miliband: "Jsme zklamaní, protože ruská vláda není ochotná spolupracovat ohledně vydání Andreje Lugového, který je podezřelý z Litviněnkovy vraždy. Podle nás je vyhoštění čtyř našich diplomatů naprosto neopodstatněné. Povzbudilo nás ale, že v posledních dvou dnech celé mezinárodní společenství včetně Evropské unie a Spojených států svými výroky bránilo čest britského soudnictví."

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme