Rusko vyhostilo slovenského diplomata

Rusko vyzvalo slovenského diplomata k odjezdu ze země. Moskva tak Bratislavě oplatila rozhodnutí z minulého týdne, podle kterého musel Slovensko opustit pracovník ruské ambasády. Bratislava vyhoštění odůvodnila tím, že diplomat prováděl aktivity neslučitelné s jeho statusem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudé náměstí | Foto: All-moscow.ru

Slovenské velvyslanectví zatím krok Moskvy nekomentuje. Nezveřejnilo ani jméno diplomata, který má Rusko do 72 hodin opustit. Podle nepotvrzených informací by mohl být vypovězeným diplomatem jeden z prvních tajemníků zastupitelského úřadu.

Vyhoštěný diplomat se podle oficiálního vyjádření provinil aktivitami, které poškodily zájmy Ruské federace. Jak poznamenává list Kommersant, jde o první případ vyhoštění slovenského diplomata z Ruska.

Před týdnem vyzvalo Slovensko k odjezdu ruského diplomata působícího v Bratislavě. Podle slovenského ministerstva zahraničí prováděl ruský diplomat "aktivity neslučitelné se statusem člena diplomatického personálu velvyslanectví". Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov poté proti vyhoštění svého diplomata protestoval.

Slovenská strana přímo nepotvrdila, zda se ruský diplomat dopustil špionáže. Odkázala na článek z vídeňské dohody o diplomatických stycích, který předepisuje diplomatům získávat a předávat své vládě informace pouze zákonnými prostředky.

Během uplynulých tří měsíců vypověděly tři pobaltské republiky Estonsko, Lotyšsko a Litva šest ruských diplomatů. Rusko ve všech případech reagovalo vyhoštěním odpovídajícího počtu diplomatů.

Petr Voldán, Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme