Členky Pussy Riot dostaly odškodnění za věznění. Moskevské soudy před lety porušily jejich práva

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 000 eur (950 000 korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to ve středu v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naděžda Tolonnikovová, členka ruské skupiny Pussy Riot, v obležení novinářů. | Zdroj: Reuters

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže.

Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Ruská policie zatkla členku Pussy Riot, podle právníka jí hrozí obvinění z držení drog

Číst článek

Moskevský soud podle zjištění ESLP porušil práva odsouzených a rozhodoval v rozporu s několika články evropských úmluv o ochraně lidských práv. Rusko proto muselo vyplatit Aljochinové a Tolokonnikovové po 16.000 eurech a Samucevičové 5000 eur.

Ruský nejvyšší soud navíc měl podle ESLP kauzu znovu otevřít a rozsudek zrušit. Informace o zrušení rozsudku ale ve Verzilovově sdělení obsažena není.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme