Rusko vypovědělo ze země dva diplomaty NATO

Rusko vypovědělo ze země dva představitele Severoatlantické aliance. Moskva tak reaguje na nedávné vyhoštění dvou ruských diplomatů z bruselské centrály NATO. Podle ruského ministerstva zahraničí přijdou o akreditaci dva kanadští diplomaté - ředitelka a zaměstnanec informačního centra NATO v Moskvě. Devět měsíců po válce v Gruzii se vztahy mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí místo očekávaného zlepšení znovu obracejí k horšímu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Severoatlantické aliance (NATO)

Logo Severoatlantické aliance (NATO) | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Rusko v oficiálním zdůvodnění tvrdí, že vypovězením dvou kanadských diplomatů pouze reaguje na údajně "nepřátelský akt ze strany NATO". Severoatlantická aliance označila tento krok Moskvy za nešťastný a likvidační pro veškeré snahy obnovit s Moskvou po měsících sporů spolupráci.

NATo minulý týden vypovědělo z Bruselu dva diplomaty ruského zastoupení při alianci kvůli obvinění ze špionáže. Jeden z nich je synem stálého velvyslance Ruska při Evropské unii. Moskva považuje tento krok za provokaci, která je údajně v přímém rozporu s tvrzením NATO, že je připraveno pošramocené vztahy s Ruskem opět normalizovat.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov na protest proti rozhodnutí zrušil účast na nadcházejícím jednání rady NATO - Rusko. Tento vztah je také napjatější kvůli současnému cvičení Severoatlantické aliance na území Gruzie. Cvičení Moskva ostře kritizuje. Dokonce pohrozila ukončením rozhovorů s NATO na úrovni armádních šéfů.

Přečtěte si také:
Rusko vypoví dva diplomaty NATO
Gruzie údajně odhalila vojenský převrat sponzorovaný Ruskem
Rusko bude střežit hranice dvou gruzínských separatistických regionů
Kazachstán odřekl účast na cvičení NATO v Gruzii
Severoatlantická aliance obnoví normální vztahy s Ruskem

Lenka Kabrhelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme