Rusko vypovězením smlouvy posiluje podle politologů pozici ve světě

Rusko vypovědělo Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Podle dekretu, který podepsal prezident Vladimir Putin, bude Rusko zbrojit podle svých aktuálních potřeb a nebude se ohlížet na limity dané mezinárodními dohodami. Zároveň nebude předávat informace o počtu svých vojenských jednotek a ruší také inspekce Západu v ruských kasárnách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Moskvě se nelíbí, že smlouvu po novelizaci kromě Ruska podepsaly jen tři země, které nejsou členy NATO. Aliance podpis a s ním i platnost smlouvy podmiňuje stažením ruských vojáků z Gruzie a Moldávie. Moskva ale odmítá spojovat stažení jednotek s ratifikací dokumentu.

Podle politologů je vypovězení smlouvy dalším krokem Ruska v posilování pozice na světové politické scéně a může souviset i s plány USA vybudovat ve střední Evropě části svého protiraketového deštníku. NATO hodnotí postup Ruska jako krok špatným směrem.

Mezi evropskými diplomaty panuje zklamání a překvapení. Podle mluvčího Bílého domu budou Spojené státy i nadále jednat s Ruskem o kompromisu v oblasti raketové obrany.

Anna Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme