Rusko vytýčilo nové hranice v Ochotském moři, v místě se nacházejí přírodní suroviny

Rusko zvětšilo své teritoriální vody o 50 tisíc kilometrů čtverečních - tedy o území srovnatelné s rozlohou Slovenska, když vytýčilo nové hranice v Ochotském moři. Na jeho kontinentálním šelfu se údajně nacházejí naleziště přírodních surovin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference, Dmitrij Medveděv

Tisková konference, Dmitrij Medveděv | Foto: Filip Jandourek

Premiér Dmitrij Medvěděv oznámil, že podepsal nařízení o nových hranicích Ruska v Ochotském moři.

Moskva tento krok konzultovala s OSN i sousedními státy, uvedl Medvěděv.

Na kontinentálním šelfu v Ochotském moři se podle premiéra nacházejí naleziště přírodních surovin, o jejichž těžbu má Rusko velký zájem.

Ruský premiér s těmito slovy vystoupil na kurilském ostrově Iturup. Japonsko proti jeho návštěvě okamžitě protestovalo. Ostrovy totiž považuje za své.

Spor o jižní část Kurilských ostrovů je klíčovým problémem, který i 70 let po skončení druhé světové války brání uzavřít mírovou smlouvu mezi Tokiem a Moskvou.

Japonsko vznáší nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai na základě dohody z roku 1855.

Po ukončení druhé světové války je Moskva anektovala, Tokio je ale dodnes označuje za své. Severní území a ruskou svrchovanost neuznává.

Rusko trvá na tom, že mu ostrovy patří, a japonské nároky odmítá jako nepřípustnou revizi výsledků války.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme