Rusko vyzvalo KLDR, aby upustila od startu rakety. Japonsko je v pohotovosti

Moskva dnes varovala severokorejský režim před plánovaným vypuštěním rakety se satelitem. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov upozornil, že by tím Pchjongjang porušil sankce Rady bezpečnosti OSN. Japonská armáda je kvůli přípravě raketového startu v pohotovosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea Raketa | Zdroj: Reuters

Stejný postoj zaujala Moskva i k dubnovému startu, který Pchjongjang naplánoval k příležitosti 100. narozenin zesnulého vůdce Kim Ir-Sena. Rusové už tehdy odrazovali Severokorejce od vypuštění rakety a porušení sankcí RB OSN, která Severní Koreji zakazuje vypouštět jakékoli balistické střely k vojenským i mírovým účelům.

Severokorejská raketa se satelitem se přitom po startu ve výšce 120 kilometrů rozpadla. Její zbytky pak dopadly zhruba 165 kilometrů západně od jihokorejského Soulu.

Japonsko je v pohotovosti

Kvůli raketovým plánům KLDR uvedlo Japonsko do stavu pohotovost své jednotky i protiraketové systémy Patriot a to jak na souši, tak i na moři. Japonská média uvádí, že vojenské lodě vybavené těmito střelami míří k Okinawě.

Připravena jsou také plavidla se systémem protivzdušné obrany Aegis i letectvo. Tokio je rozhodnuto severokorejskou raketu sestřelit v případě, že by ohrozila japonské území.

Severokorejci chystají start rakety se satelitem letos již podruhé. První pokus v dubnu ztroskotal.

Pchjongjang se chce znovu pokusit o vystřelení rakety mezi 10. a 22. prosincem.

Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme