Rusko vyzvalo Sýrii, aby se vzdala chemických zbraní

Rusko podniklo další pokus odvrátit západní intervenci v Sýrii. Moskva vyzvala Damašek, aby se vzdal veškerých chemických zbraní. Na mimořádném brífinku to oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf syrské diplomacie Valíd Mualím a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na setkání v Moskvě | Zdroj: Reuters

„Úderu na Sýrii je možné se vyhnout, pokud Damašek předá všechny chemické zbraně mezinárodnímu společenství. Vyzýváme proto syrské vedení, aby nejen umožnilo převedení skladišť chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu, ale také následnou likvidaci těchto zbraní,“ prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Podle Lavrova by měl Damašek urychleně začít spolupracovat a plně se připojit k Organizaci pro zákaz chemických zbraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání před hlasováním Kongresu USA sleduje ve Washingtonu zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Návrh ruský ministr zahraničí předal šéfovi syrské diplomacie Valídu Mualímu, který přijel na jednání do Moskvy.

Šéf syrské diplomacie v první reakci návrh formálně uvítal, jde však zatím spíše o diplomaticky formulovanou reakci, výslovný souhlas ze Sýrie nezazněl.

Vyřešit syrskou krizi mírovou cestou se snaží také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Zvažuji, že požádám Radu bezpečnosti, aby vyzvala Sýrii k přemístění svých skladů chemického arzenálu na místa v nitru země, kde je uskladní a zničí,“ uvedl Pan Ki-mun.

Rusko, tradiční spojenec Sýrie, je radikálním odpůrcem vojenské intervence. Útok na Sýrii prosazují hlavně Spojené státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohled ze syrsko-libanonské hranice nabídl zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

To, že by jejich plány mohlo zvrátit, kdyby režim prezidenta Bašára Asada odevzdal chemické zbraně, naznačil americký ministr zahraničí John Kerry. Američtí představitelé však později upřesnili, že Kerryho slova byla spíše rétorickou figurou než nějakou konkrétní nabídkou.

O možném zásahu začínají dnes jednat američtí zákonodárci. O souhlas Kongresu s intervencí si už dříve řekl prezident USA Barack Obama.

Sýrie by podle Kerryho mohla odvrátit útok, pokud odevzdá chemické zbraně

Číst článek

Rozhodnutí Kongresu však zřejmě nepřijde hned. „Američtí zákonodárci se vracejí po letní pauze, čeká je debata a teprve potom hlasování, které by podle amerických médií mohlo přijít ve středu ráno místního času, tedy ve středu odpoledne středoevropského času. Mezi tím se tu odehraje ještě celá řada různých přesvědčovacích akcí,“ hlásila z Washingtonu tamní zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Bílý dům se snaží získat podporu mezi politiky i u veřejnosti. Chystají se další setkání i vystoupení. Prezident Obama má několikrát vystoupit v médiích i s projevem k národu. Nálada Američanů však zásahu příliš nakloněná není, což by s mohlo projevit i při hlasování kongresmanů.

Americký ministr zahraničí John Kerry | Foto: Reuters

„Mnozí členové kongresu jsou otevřeně proti, řada je nerozhodnutá, ale mnozí se už nechali slyšet, že jejich voliči si – alespoň z toho co jim říkají – nepřejí žádný další útok,“ popsala Kabrhelová

Bílý dům viní syrský režim z toho, že při útoku na předměstí Damašku 21. srpna použil proti povstalcům chemické zbraně. Režim to opakovaně odmítá a tvrdí, že útočili rebelové. Prezident Bašár Asad to naposledy zopakoval v rozhovoru pro americkou televizi CBS, v němž zároveň varoval Washington před důsledky případného útoku.

Prezident mluvil o tom, že syrští rebelové jsou spojeni s Al-Kaidou. Bílý dům to odmítl jako lež.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji Ruska a USA k Sýrii mluvil na Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák si prý nedovede představit, že by si Sýrie nechala zrevidovat stav svých chemických zbraní. „Sýrie patří k drtivé menšině zemí, které nepřistoupily k smlouvě o zákazu použití a šíření chemických zbraní. Takových zemí je na světě jenom osm,“ poznamenal Slezák.

Navíc prý Sýrie oficiálně žádné chemické zbraně nemá, zprávy o nich jsou prý známé jen z informací západních zpravodajců.

Bašár Asad varuje Washington před útokem na Damašek

Číst článek

Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová, Pavlína Nečásková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme