Rusko vyzývá USA ke kompromisu v otázce protiraketové obrany

Spojené státy musejí ustoupit v otázce protiraketové obrany v Evropě, pokud chtějí s Ruskem uzavřít dohodu o snižování počtu strategických zbraní. V rozhovoru pro italská to média naznačil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Nová smlouvá má být jedním s hlavních bodů jeho schůzky s americkým prezidentem Barackem Obamou, který zítra přilétá do Moskvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin | Foto: Presidential Press and Information Office

Ruský prezident je podle svých slov přesvědčen, že Moskva najde s novou americkou administrativou společnou řeč ohledně plánů na vybudování základen protiraketové obrany v České republice a Polsku, s nimiž - jak Dmitrij Medveděv zopakoval - Rusko nesouhlasí.

Ruský prezident zároveň upozornil, že debata o obranném systému je podle Moskvy úzce spojena s jednáním o omezování jaderných zbraní. To se podle Medveděva bez kompromisu v otázce protiraketového deštníku ze strany Washingtonu nemůže pohnout dál.

V prosinci vyprší platnost současné rusko-americké smlouvy o snižování jaderného arzenálu, předběžné uzavření nové dohody se přitom očekává právě od nadcházejícího rusko-amerického summitu.

USA chtějí v rámci plánované základny ve střední Evropě umístit v Česku protiraketový radar a v Polsku desítku antiraket. Nová americká vláda pode vedením Baracka Obamy však zatím oficiálně neřekla, zda hodlá v plánech předchozí administrativy George Bushe pokračovat. Proti zařízení, které má poskytnout ochranu před nebezpečími ze zemí jako Írán či KLDR, se ostře staví Moskva.

Přečtěte si také:
Putin vyzývá Spojené státy k zastavení plánů na vybudování protiraketové obrany
Rusko je připraveno zlepšit vztahy se Spojenými státy
USA možná budou dopravovat vojenské transporty do Afghánistánu přes Rusko
Zahraniční tisk o průběhu jednání USA a Ruska v Ženevě

Lenka Kabrhelová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme