,Až udeří blesk, přijdou s prosíkem.‘ Šéf wagnerovců nehodlá podepsat smlouvu s Šojguem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli vzkázal ruskému ministrovi obrany Sergeji Šojguovi, že s ním nebude podepisovat žádné smlouvy. Stalo se to poté, co ruský resort obrany v sobotu informoval, že Šojgu nařídil všem „dobrovolnickým oddílům“, aby s ministerstvem podepsaly do konce toto měsíce smlouvu. Podle Moskvy to má zvýšit efektivitu ruské armády.

Sledujeme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Šojgu nedokáže správně řídit vojenská uskupení,“ uvedl také Prigožin

„Šojgu nedokáže správně řídit vojenská uskupení,“ uvedl také Prigožin | Foto: Igor Russak | Zdroj: Reuters

„Wagnerova skupina žádné kontrakty se Šojguem podepisovat nebude,“ řekl Prigožin. Dodal, že wagnerovci jsou dobře začleněni do celkového systému, svoje operace koordinují s generály „napravo i nalevo“ a že skupina má vysoce efektivní strukturu.

‚Muž na černou práci‘ Prigožin vyjel na turné. Kreml ho tak využívá, aby připravil Rusko na dlouhou válku

Číst článek

„Šojgu nedokáže správně řídit vojenská uskupení,“ uvedl také Prigožin a dodal, že jím vedená soukromá armáda je plně podřízená zájmům Ruska.

Šéf Wagnerovy skupiny opakovaně útočí na ruské vojenské vedení, včetně Šojgua nebo náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Obviňuje je z neschopnosti při vedení války na Ukrajině.

Šojgu ani Gerasimov doposud na Prigožinovy často nevybíravé výpady veřejně nereagovali.

Agentura Reuters píše, že podle ruských médií je nové Šojguovo nařízení snahou přimět žoldnéřskou skupinu k poslušnosti. Náměstek ministra obrany Nikolaj Pankov řekl, že po podpisu smlouvy s ministerstvem „se zvýší bojové schopnosti a efektivita ozbrojených sil a jejich dobrovolnických skupin“.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Podle Prigožina ministerstvo obrany může skutečnost, že žádnou smlouvu nepodepíše, využít jako záminku k odříznutí wagnerovců od zásobování vojenskou technikou.

„Po tomto nařízení se může stát, že nám nedají zbraně a munici,“ řekl Prigožin. „Ale až udeří blesk, přijdou s prosíkem a zbraně a munici přinesou,“ dodal.

Wagnerova skupina minulý měsíc po měsících nesmírně krvavých bojů dobyla ukrajinský Bachmut, město jehož pád měl spíše symbolický než strategický význam.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme