Rusko zablokovalo v Radě bezpečnosti OSN odsouzení bojů na Ukrajině

V Radě bezpečnosti OSN Rusko zablokovalo přijetí prohlášení, které odsuzovalo zintenzivnění bojů na východě Ukrajiny a ostřelování přístavu Mariupol. Při zasedání rady Moskva nepodpořila britský návrh, který mimo jiné kritizoval jako nezodpovědné výroky proruských povstalců, kteří odmítli další jednání o příměří a oznámili ofenzivu směrem na západ.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN vyzvala Izrael i Hamás k příměří v Gaze

Rada bezpečnosti OSN vyzvala Izrael i Hamás k příměří v Gaze | Zdroj: Reuters

Podle západní diplomatky citované agenturou TASS se ale RB OSN pravděpodobně v pondělí znovu sejde, nadále se prý vyjednává o podobě britské textu.

Ostřelování Mariupolu, který je pod kontrolou ukrajinské armády, si včera vyžádalo nejméně 30 mrtvých civilistů a téměř 100 zraněných. Proruští separatisté odpovědnost za útok odmítli, ale pochybnosti vyvolal jejich vůdce Alexandr Zacharčenko, který nejprve oznámil zahájení ofenzivy a později to zase popřel.

V Kyjevě se kvůli raketovému útoku na Mariupol sejde bezpečnostní rada státu

Číst článek

Útok odsoudila Evropská unie, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě i Severoatlantická aliance. Později se k silné kritice přidal i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten také odsoudil postup povstalců, kteří ohlásili plán dobytí hranice Doněcké oblasti vzdálené zhruba 100 kilometrů od nynější frontové linie.

Londýn požaduje vyšetření útoku na Mariupol

Británie chtěla, aby podobné stanovisko zaujala i Rada bezpečnosti jako celek, a žádala i nezávislé vyšetřování útoku na Mariupol. Rusko se ale postavilo proti, zejména kvůli výpadům proti ukrajinským proruským vzbouřencům.

Ruský zástupce při OSN upozornil, že RB v minulosti vždy odmítala odsoudit agresivní prohlášení ze strany ukrajinské vlády.

"Vyjednávání o textu prohlášení pokračují. Rada se kvůli Ukrajině sejde pravděpodobně v pondělí," uvedla nejmenovaná západní diplomatka. Dodala, že k původní britské verzi byly předloženy dodatky, které vyžadují "koordinaci".

Patnáctičlenná Rada bezpečnosti může svá rozhodnutí přijímat, jen pokud není proti některý z pěti stálých členů: Rusko tedy má, stejně jako USA, Británie, Francie a Čína, právo veta.

Proruští separatisté prý ostřelují ukrajinský Mariupol, bomby zabily desítky lidí

Číst článek


Zvětšit mapu

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme