Moskva zablokovala stránky ruského vysílání Českého rozhlasu. Kvůli článku o Palachovi

Ruský úřad pro kontrolu práv spotřebitelů zablokoval stránky ruského vysílání Českého rozhlasu. Informuje o tom web Roskomsvoboda. Úřad omezení přístupu na stránku zdůvodnil tím, že článek, který informoval o sebeupálení studenta Jana Palacha, podporuje sebevraždy. Článek s názvem Jan Palach a jeho následovníci byl přitom publikován už v roce 2001.

Moskva (Aktualizováno: 12:08 18. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Úřad tvrdí, že je zablokovaný pouze článek zmiňující Palacha. Podle informací Radiožurnálu ale nejsou dostupné celé stránky ruskojazyčného vysílání.

Český rozhlas se proti kroku ohradil. Mluvčí Jiří Hošna zablokování webu označil za bezprecedentní cenzuru a útok na veškeré principy svobody projevu.

Článek Michala Laštovičky začíná jako pozvánka na pražské Václavské náměstí, kde se odehrály důležité historické okamžiky českých dějin. Autor připomíná vznik republiky v roce 1918, konec války v roce 1945 i demonstrace z roku 1989.  

Po tomto úvodu se zaměří na 16. leden 1969 „Okolo čtyř hodin se u Národního muzea na Václavském náměstí objevil přibližně dvacetiletý mladý člověk. Podle svědků sundal kabát. vzal plastový kanystr, který si přinesl, a polil se. Potom škrtl sirkou.“ 

V textu se popisuje boj o záchranu života Jana Palacha i ohlas, který jeho čin měl. Laštovička připomněl i druhou „pochodeň“ z 25. února téhož roku - Jana Zajíce. 

Text končí konstatováním, že ačkoliv se pro mnoho lidí stal Jan Palach hrdinou, stále se najde řada těch, kteří tvrdí, že „lepší by bylo aktivně vystoupit proti zlu, než spáchat sebevraždu“.

Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme