Rusko začíná očkovat proti prasečí chřipce. Srbsko je na prahu epidemie

Dneškem počínaje začíná Rusko očkovat obyvatele proti takzvané prasečí chřipce. Vakcinace odstartuje v pěti ruských regionech. Oficiálně je v zemi potvrzeno přes tři tisíce případů onemocnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

injekční stříkačky | Foto: Stockbyte

Očkování proti chřipce kmene A H1N1 zahájí zdravotníci v Moskevské, Ťumenské, Brjanské a Voroněžské oblasti a v Altajském kraji. Úřady hlásí po celém Rusku celkem 3 200 nemocných tzv. prasečí chřipkou.

V zemi ale rychle přibývá i počet případů dalších respiračních onemocnění, některé regiony včetně Moskvy proto prodloužily o týden školní prázdniny. Jako první mají být proti tzv. prasečí chřipce naočkováni zaměstnanci sociálních služeb, vodáren či spojů.

Poté přijdou na řadu zdravotníci a studenti medicíny a také chronicky nemocní pacienti, těhotné ženy a děti.

Srbsko je na prahu epidemie

Čeká se na průzkum rozšíření prasečí chřipky v hlavním městě Bělehradě. Pokud dosáhne deseti procent tamní populace, ministerstvo zdravotnictví vyhlásí stav epidemie. V Srbsku už na novou chřipku zemřelo nejméně sedm lidí.

Drtivá většina nemocných má po ošetření u lékaře velmi lehký průběh nemoci. V případě, že se tu potvrdí epidemie, zavřou se i brány jeslí a mateřských škol Základní a střední školy jsou zavřené nejméně do zítřka.

V Srbsku se situace s virem AH1N1 začíná promítat do všeho, lidé začínají být opatrnější, řada z nich už nosí roušku. V hygienických zařízeních se nahrazují kusová mýdla tekutými.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme