Rusko začne vracet válečnou kořist

Rusko souhlasí s tím, že vrátí některé cennosti, které si odvezlo během druhé světové války jako válečnou kořist. Celkem osm evropských států totiž požaduje po Moskvě, aby jim vrátila jejich kulturní památky. I přesto, že ministr kultury Alexandr Sokolov už nejednou oznámil, že navrácení některých předmětů musí být oboustranné, Rusko zatím žádné požadavky neoznámilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Foto: AFP

Rusko už potvrdilo, že třeba Maďarsku vrátí 130 svazků vzácných knih. Radovat se může také Ukrajina, kam poputují čtyři fragmenty vzácných fresek, které jsou nyní součástí petrohradské Ermitáže. Aktuálně se posuzuje požadavek Rakouska, které chce od Ruska vrátit několik stovek papyrusových dokumentů a také svazky z knihovny knížete Esterházyho.

Problém by také neměl být s válečnou kořistí, které chce zpět Řecko a Lucembursko. Naopak komplikace jsou v případě Německa, které se přihlásilo například o bibli Guttenberga. Rusko totiž tvrdí, že tento doslova poklad vymění pouze za adekvátní historicko-uměleckou památku.

Petr Vavrouška, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme