Rusko žádá potrestání organizátorů střetů v ukrajinském Lvově

Ruský parlament žádá Ukrajinu o potrestání strůjců nepokojů během oslav 9. května ve Lvově. Na západě Ukrajiny zneužili výročí konce 2. světové války ukrajinští nacionalisté, kteří zaútočili na proruské demonstranty. Za nepřijatelný označilo incident již předtím ruské ministerstvo zahraničí a vyzvalo k dohnání iniciátorů napadení před soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinci si připomněli padlé ve 2. světové válce u památníku v Kyjevě

Názor ruské diplomacie sdílejí i ruští poslanci, kteří označili pondělní střety ve Lvově za provokaci a vyzvali ukrajinské úřady k okamžitému potrestání jejich organizátorů.

Oslavy 66. výročí konce války přerostly ve srážky mezi proruskými stranami Ruská jednota a Vlast s členy ukrajinského nacionalistického hnutí Svoboda. Několik desítek členů hnutí zaútočilo na účastníky pietní akce, kteří položili květiny k válečnému památníku ve Lvově.

Role Sovětského svazu a vítězství Moskvy ve 2. světové válce zůstává na Ukrajině kontroverzním tématem. Část ukrajinské společnosti žádá nezávislý pohled na historii země a odmítá interpretaci Moskvě nakloněných obyvatel, kteří mají k sovětské minulosti smířlivější postoj.

Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme