Rusko žádá trest pro organizátory střetů ve Lvově na Ukrajině

Ruský parlament žádá Ukrajinu o potrestání strůjců nepokojů během oslav 9. května ve Lvově. Výročí konce 2. světové války na západě Ukrajiny provázely srážky ukrajinských nacionalistů, kteří zaútočili na proruské demonstranty. K pohnání organizátorů střetů před soud předtím Kyjev oficiálně vyzvalo i ruské ministerstvo zahraničí, které incident označilo za nepřijatelný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: stock exchange

Názor ruské diplomacie sdílejí i ruští poslanci. Pondělní střety ve Lvově označili za provokaci a vyzvali ukrajinské úřady k okamžitému potrestání jejich organizátorů.

Oslavy 66. výročí konce války přerostly ve srážky mezi proruskými stranami Ruská jednota a Vlast s členy ukrajinského nacionalistického hnutí Svoboda. Několik desítek členů hnutí zaútočilo na účastníky pietní akce, kteří položili květiny k válečnému památníku ve Lvově.

Role Sovětského svazu a vítězství Moskvy v 2. světové válce zůstává na Ukrajině kontroverzním tématem. Část ukrajinské společnosti žádá nezávislý pohled na historii země a odmítá interpretaci Moskvě nakloněných obyvatel, kteří mají k sovětské minulosti smířlivější postoj.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme