Rusko zasáhnou masové demonstrace pro i proti premiérovi Putinovi

V Moskvě a dalších ruských městech se čtyři týdny před prezidentskými volbami chystá hned několik masových demonstrací příznivců i odpůrců ruské vlády. Proti volebním manipulacím už protestovali lidé v několika městech na Dálném východě. Největší mítinky se očekávají v ruské metropoli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci ruské opozice se shromažďují v centru Moskvy | Zdroj: Reuters

Moskva se připravuje na desetitisícové demonstrace. Ve městě se mají odehrát celkem čtyři. Lidé jsou odhodláni přijít i přes velké mrazy.

„Dnes je tu také velká zima, kolem mínus dvaceti stupňů,“ popisuje situaci v ranní Moskvě zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku Lenka Kabrhelová.

Na internetu, kde se opozice svolává k demonstraci, kolují i návody, jak při demonstraci pocit mrazu potlačit a jak s ním prakticky bojovat. Hlavní hygienk Genadij Onišenko účast na demonstracích nedoporučil, protože Rusové se prý nejsou v mrazech zvyklí dostatečně oblékat. Svoje doporučení však neadresoval konkrétně do žádného z obou táborů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem demonstrací v Moskvě sleduje zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku Lenka Kabrhelová

Největší pozornost se upíná k opozičnímu protestnímu pochodu. Odpůrci premiéra Putina žádají uspořádání svobodných voleb, umožnění politické konkurence a přijetí politických reforem. Podtitulem této demonstrace je slogan ‚Za poctivé volby‘ a úmysl na ni přijít potvrdilo na facebooku 27 tisíc lidí.

Pochod sjednocuje jinak roztříštěné opoziční aktivisty z různých hnutí a proudů – od liberálních demokratů přes levicová hnutí až po nacionalisty. Organizátoři z řad opozice se snažili dopředu předcházet všem možným sporům. Jak ta akce bude vypadat, se probíralo hromadně a veřejně v poměrně širokém kruhu.

Demonstranti se kolem desáté hodiny našeho času vydají na hodinový pochod centrem Moskvy až na Balotné náměstí, kde už v prosinci protestovaly desetitisíce lidí proti premiéru Putinovi. Zde se má odehrát krátká demonstrace, která kvůli mrazu potrvá jen 30 minut a budou na ni vystupovat zejména veřejně známé osobnosti, nepolitici, spisovatelé, novináři.

Demonstraci završí píseň rockové hvězdy ještě z dob perestrojky Jurije Ševčuka.

Proti požadavkům opozice chtějí manifestovat příznivci Vladimira Putina, kteří se scházejí pod heslem ‚Máme co ztratit“. Očekávaná účast je kolem 15 tisíc lidí.

Ruská média v té souvislosti upozorňují na případy z Moskvy i z regionů, kdy byli státní zaměstnanci údajně nuceni k účasti na provládní demonstraci pod pohrůžkou ztráty místa nebo prémií.

Na internetu se objevily i nabídky peněžní odměny z účast na proputinovské akci. Dobrovolníci mohli získat 500 – 1500 rublů, což odpovídá zhruba tisíci korunám. Vládní strana Jednotné Rusko to ale odmítá.

Vzhledem k časovému posunu se v Rusku protestovalo již dnes ráno. Na opoziční akce ve Vladivostoku, Chabarovsku a Novosibirsku přišlo několik set lidí.

Lenka Kabrhelová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme