Rusko zasahovalo do voleb, cílem byla pomoc Trumpovi, zjistila CIA

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) dospěla k závěru, že Rusko zasahovalo do letošních prezidentských voleb v USA s cílem pomoci Donaldu Trumpovi dostat se do Bílého domu a že nešlo jen o snahu podkopat volební systém Spojených států. S odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele o tom informovala agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CIA, ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Zpravodajské služby podle tohoto zdroje, který si přál zůstat v anonymitě, mají za to, že s postupem kampaně letošních prezidentských voleb věnovali ruští vládní představitelé rostoucí pozornost snaze pomoci Donaldu Trumpovi zvítězit.

Mluvčí Bílého domu Eric Schultz uvedl, že Moskva se už roky pokouší ovlivnit volby v Evropě i v Asii.

V rozporu se sliby? Trump zve do svého týmu vlivného bankéře z Wall Street

Číst článek

CIA už podle zdroje agentury Reuters odhalila několik lidí s vazbami na ruskou vládu, kteří na e-mailové schránky demokratů zaútočili.

Ústřední zpravodajská služba se údajně obává, že Rusko se pokusí v příštím roce zasáhnout i do parlamentních voleb v Německu.

Kreml všechna podobná obvinění odmítá a jeho roli v amerických prezidentských volbách zpochybňuje i Donald Trump.

Na serveru Wikileaks se objevily třeba e-maily demokratů, které dokazovaly, že vedení strany upřednostňovalo Hillary Clintonovou před jejím konkurentem z primárek senátorem Berniem Sandersem. Kvůli odhalením odstoupila šéfka celostátního výboru Demokratické strany Debbie Wassermanová-Schultzová.

ČTK, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme