Rusko zná vítěze soutěže o největší osobnost vlastních dějin

Diváci ruské státní televize vybrali jednoho z historických vládců země knížete Alexandra Něvského. Ten porazil dalších jedenáct finalistů - mezi nimi byli významní ruští spisovatelé, ale i někdejší sovětští vůdci. Do hlasování se během uplynulého roku přes telefon, internet či SMS zprávy zapojilo přes 50 miliónů lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Stědověký ruský panovník Alexandr Něvský se stal největším Rusem historie. Kníže, který ve 13. století bojoval s evropskými rytíři za jednotu Ruska, nakonec předhonil jedenáct dalších konkurentů - mezi nimi i sovětského diktátora Josifa Stalina.

Ten skončil po mnoha měsících strávených na čele pomyslného žebříčku na třetím místě. Mnoho Rusů si ho stále považuje i přes to, že v politických čistkách zavraždil milióny lidí a další poslal na smrt do pracovních táborů.

Významné ruské osobnosti, které zasedaly v porotě, se už nechaly slyšet, že by se Rusko mělo nad tímto trendem zamyslet. Na druhém místě skončil reformátorský ruský premiér z počátku 20. století Petr Stolypin.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme