Rusko zná vítěze soutěže o největší osobnost vlastních dějin

Diváci ruské státní televize vybrali jednoho z historických vládců země knížete Alexandra Něvského. Ten porazil dalších jedenáct finalistů - mezi nimi byli významní ruští spisovatelé, ale i někdejší sovětští vůdci. Do hlasování se během uplynulého roku přes telefon, internet či SMS zprávy zapojilo přes 50 miliónů lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Stědověký ruský panovník Alexandr Něvský se stal největším Rusem historie. Kníže, který ve 13. století bojoval s evropskými rytíři za jednotu Ruska, nakonec předhonil jedenáct dalších konkurentů - mezi nimi i sovětského diktátora Josifa Stalina.

Ten skončil po mnoha měsících strávených na čele pomyslného žebříčku na třetím místě. Mnoho Rusů si ho stále považuje i přes to, že v politických čistkách zavraždil milióny lidí a další poslal na smrt do pracovních táborů.

Významné ruské osobnosti, které zasedaly v porotě, se už nechaly slyšet, že by se Rusko mělo nad tímto trendem zamyslet. Na druhém místě skončil reformátorský ruský premiér z počátku 20. století Petr Stolypin.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme