Rusko zřejmě podpoří mírový plán pro Sýrii, jeho postoj je ale nejasný

Rusko dalo najevo, že podpoří nový mírový plán pro Sýrii. Návrh zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana počítá s vytvořením vlády národní jednoty, v níž by zasedli příznivci vlády i syrské opozice a která by měla provést politické změny v zemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad při svém dnešním projevu

Syrský prezident Bašár Asad při svém dnešním projevu | Zdroj: ČTK

O plánu se bude v sobotu debatovat ve švýcarské Ženevě. Sám syrský prezident Asad tento týden přiznal, že jeho země je „v občanské válce“.

Nový plán zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana předpokládá, že v syrské přechodné vládě nezasednou osoby, které by mohly ohrozit mírové řešení konfliktu. Mezi nimi může být i prezident Bašár Asad, i když dokument jeho jméno přímo nezmiňuje.

Zatímco západní státy k jeho odchodu vyzývají měsíce, Rusko takovou možnost odmítalo. Podle mnohých expertů přitom není jasné, jestli souhlas Moskvy s plánem znamená i kývnutí na odchod syrského prezidenta ze scény.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v Sýrii komentoval na Rádiu Česko redaktor Českého rozhlasu 6 a odborník na Rusko Libor Dvořák

O plánu by se mělo mluvit v sobotu v Ženevě na schůzce akční skupiny OSN pro Sýrii - tedy pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, Turecka, Iráku, Kuvajtu a Kataru.

Odpůrci prezidenta Asada ale dnes uvedli, že plán podpoří jedině za předpokladu, že bude obsahovat požadavek na Asadovo odstoupení z úřadu prezidenta, a to ještě před ustavením vlády národní jednoty.

Rusko zatím odolává tlaku na Asadův odchod s tím, že by o Asadově budoucnosti by měli rozhodnout Syřané. Podle komentátora Českého rozhlasu a odborníka na Rusko Libora Dvořáka je postoj Ruska nyní skutečně nejasný.

Rusko si chce udržet vliv

„Dalo by se říci, že Moskva doslova mlží. Rétoricky sice souhlasí s novým Annanovým plánem. Jenže ten počítá s vládou národní jednoty a tam je zas nutný předpoklad, že by se opozice s vládou dohodla, což je z obou stran zcela vyloučeno. Moskva také nesouhlasí s žádným vnějším zásahem. Z ruského postoje nevyplývá nic konkrétního,“ soudí Dvořák.

Rusko chce v řešení syrského konfliktu i nadále zůstat klíčovým hráčem. Svědčí o tom například vyslání dalšího kontingentu černomořského válečného námořnictva k syrskému pobřeží. Rusové také oznámili, že tři renovované vrtulníky, které nedokázali dostat do Sýrie po moři, pošlou do země letecky.

Přes veškeré slibování, že by byli ochotni pomoci diplomatickou cestou, zároveň podnikají kroky, které svědčí spíše o tom, že chtějí být v oblasti přítomni i vojensky.

Lenka Kabrhelová, Helena Berková, Libor Dvořák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme