Rusko zvažuje vysídlení tádžické menšiny ze země

Rusko a Tádžikistán se dostaly do ostrého diplomatické sporu. Tádžické úřady zadržely a odsoudily dva ruské piloty, kteří podle soudu narušili vzdušný prostor suverénního státu a navíc pašovali zboží. Piloti dostali 8,5 roku vězení nepodmíněně. Moskva ostře protestuje a zvažuje dokonce i vysídlení tádžické menšiny z Ruska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří letadlo Antonov odlétá z Pardubic

Obří letadlo Antonov odlétá z Pardubic | Foto: Letiště Pardubice

Dvanáctého března letošního roku přistály na tádžickém letišti v Kurgan Tube dva Antonovy ruské soukromé společnosti, které byly na cestě do Ruska z afghánského Kábulu. Hned po přistání byly posádky obou letadel zatčeny a stroje zabaveny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dorazin Tadzikistan.mp3

Podle tadžických úřadů neměla letadla povolení pro přelet ani pro přistání a jedno z nich neslo na palubě náhradní motor, který údajně chtěly posádky v zemi prodat.

Ruská verze obvinění o porušení letového prostoru i prodej motoru odmítá. Letadla měla podle Rusů pro přelet i přistání na letišti v Kurgan Tube povolení.

Tádžikistán tvrdí, že za zadržením a odsouzením dvou členů posádek není politika a šlo o obyčejný zločin. Piloti byli odsouzeni k 10,5 letům odnětí svobody, později jim byl trest snížen na 8,5 roku.

Motivů může být několik

Přesto pozorovatelé kroky tádžických úřadů nechápou a jejich motivaci vidí hned na několika místech.

Jedním z důvodů může být snaha získat letadla, která Tádžikistán zabavil. Dalšími podezření z napojení posádek na afghánské teroristy, kteří mají spojení s tádžickými islamisty nebo ruská vojenská základna v Tádžikistánu, která může být trnem v oku některým politikům.

Podle Martina Dorazína ze zahraniční redakce Radiožurnálu by za zadržením mohla být odplata za pravidelné vyhošťování tádžických přistěhovalců z Ruska.

„Tádžická menšina se už stala terčem jakýchsi represí, i když oni tam pobývají nelegálně. Ruské úřady jim přestaly vydávat pracovní povolení. Podle nejnovějších informací, a je to už reakce na tento incident, 300 Tádžiků už ruská policie zadržela a chystá se je co nejdříve vyhostit,“ uvedl Dorazín.

Na situaci razantně zareagovala ruská politická elita. Odsoudila ji předsedkyně dolní komory Valentina Matvijenková i ministr zahraničí a prezident Medveděv vyzval zahraniční úřady, aby se zapojily do řešení problému.

Martin Dorazín, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme