Rusko zveřejní závěrečnou zprávu o havárii u Smolenska

Ruské úřady dnes zveřejní závěrečné výsledky vyšetřování dubnové letecké havárie polského prezidentského speciálu u Smolenska. Polsko obdrželo předchozí verzi zprávy Mezistátního výboru pro letectví už v prosinci. Označilo ji ale za nepřijatelnou, za skandální ji označila i ruská média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo letecké tragédie u Smolenska | Foto: Telewizja Polska, S. A.

Experti ruského Mezistátního výboru pro letectví mají podat závěrečné shrnutí, jak se neštěstí nedaleko Smolenska odehrálo.

„Zpráva musí nejdříve oficiálně dorazit do Polska, poté bude přeložena a podrobně ji zanalyzují naši experti. Jsme zvědaví, jestli ruská strana zohlednila naše námitky,“ řekl mluvčí polské vlády.

Pozorovatelé považují za nepravděpodobné, že by finální verze dobrozdání brala v potaz výhrady polské strany, která označila prosincovou verzi zprávy za mylnou. Premiér Donald Tusk prosincovou verzi dokonce označil za povrchní a dokument vrátili Poláci do Moskvy s desítkami výhrad.

Moskva tehdy na kritiku Varšavy oficiálně nereagovala, ruské ministerstvo zahraničí nicméně uvedlo, že by se záležitost neměla politizovat.

„Obecně se toho ale neočekává mnoho, zejména na straně Polska, protože prezentace v Moskvě se mimochodem nezúčastní nikdo z polské strany,“ upřesnila zpravodajka Českého rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová, která dnešní prezentaci závěrečné zprávy sleduje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová ve Světě o osmé.

Letoun Tu 154 se zřítil loni v dubnu nedaleko Smolenska při pokusu o přistání. Při neštěstí zahynul polský prezident Lech Kaczynski a dalších 95 převážně vysoce postavených polských představitelů.

Podle předchozí zprávy ruských expertů zavinili tragédii polští piloti, kteří se rozhodli přistát nehledě na špatné počasí. Varšava zase kritizuje špatnou práci dispečerů na letišti u Smolenska.

Lenka Kabrhelová, Petr Vavrouška, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme