Putin dalších šest let prezidentem. Poslechněte si speciál k povolebnímu dění v Rusku

Politik a státník Vladimir Putin stojí v čele Ruska už osmnáct let. Čtyři roky byl premiérem, čtrnáct let je prezidentem. A nic se na tom nezmění dalších šest let, v čele státu bude do roku 2024. Poslechněte si speciál Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus k povolebnímu dění v Rusku.

Video Moskva (Aktualizováno: 11:22 19. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znovuzvolený ruský prezident Vladimir Putin získal po sečtení téměř všech volebních lístků 76,67 procenta hlasů. Volilo ho přes 55 milionů Rusů, oznámila v pondělí ústřední volební komise.

ONLINE: Putina volili tři ze čtyř hlasujících Rusů. 'Snížíme výdaje na obranu,' přislíbil vládce Kremlu

Číst článek

Vysokého volebního výsledku mohl podle předsedkyně komise dosáhnout i díky mezinárodní situaci. „Předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová jednoznačně řekla, že jedním z faktorů, který přispěl k vysokému volebnímu zisku Vladimira Putina, byla i vlna protizápadních nálad,“ popisuje z Ruska zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

„Ironicky poděkovala některým západním lídrům za to, že svou protiruskou politikou přispěli k sjednocení ruské společnosti,“ dodává.

V Rusku podle Kateriny Ayzpurvit z ruské redakce zahraničního vysílání Českého rozhlasu ale nešlo o svobodné volby.

„V autoritářském státě nejde mluvit o tom, že by to byly volby. Byl to spíš plebiscit na podporu Putina, protože Putin vybetonoval celou politickou scénu a nemohl se tam objevit žádný pořádný protikandidát,“ upozorňuje Ayzpurvit.

Hosté povolebního speciálu

 • Martin Dorazín
  zpravodaj ČRo v Rusku
 • Katerina Ayzpurvit
  redaktorka ruské redakce zahraničního vysílání ČRo
 • Pavel Fischer
  bezpečnostní analytik, bývalý diplomat
 • Josef Pazderka
  zástupce šéfredaktora Aktuálně.cz a bývalý zpravodaj ČT v Rusku

Podle bezpečnostního analytika, exdiplomata a bývalého kandidáta na prezidenta Pavla Fischera bude zajímavé sledovat, jak volby vyhodnotí pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Zpráva podle něj vypoví hodně nejen o situaci v Rusku, ale i o situaci v samotné OBSE, jejíž schopnost vyslovovat tvrdé a nezávislé soudy o podmínkách voleb byla prý v posledních letech oslabována.

Volbu Rusů naprosto respektuji, říká pak Josef Pazderka, zástupce šéfredaktora Aktuálně.cz a bývalý zpravodaj České televize v Rusku a Polsku.

„Myslím si, že nikdo ze zahraničí nemá právo Rusům mluvit do toho, koho mají volit a koho si vybrali za svého favorita. Problém nastává v momentě, kdy se ta země sama označuje za demokratickou a ctící evropské hodnoty. V ten moment se i na ni vztahují měřítka a kritéria jako na jakoukoliv jinou evropskou demokratickou zemi. A v těchto kritériích prostě Rusko propadává,“ podotýká Pazderka.

Jan Bumba, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme