Ruskojazyčný Doněck chce autonomii v rámci Ukrajiny

Opozice dala ultimátum odstupujícímu prezidentu Kučmovi, aby odvolal premiéra Janukovyče. Mezitím zákonodárci ve východoukrajinském Doněcku v neděli večer odhlasovali uspořádání referenda o autonomii oblasti. Uskuteční se v neděli 5. prosince. Právě východní část Ukrajiny podporuje Viktora Janukovyče, který podle zpochybňovaných výsledků vyhrál před týdnem prezidentské volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Oficiálně se má plebiscit týkat určení statusu regionu, ale pozorovatelé se domnívají, že jde o první krok k postupnému odtržení oblasti od federativní Ukrajiny, která má 24 regionů. Autonomii má zatím pouze Krym. Referendum má obyvatelům dát možnost, aby schválili návrh na změnu ústavy, která by autonomii oblasti umožnila. Ukrajinská ústava však zatím zná pouze institut celonárodního referenda.

Mezitím dala ukrajinská opozice v neděli večer dosluhujícímu prezidentovi Leonidu Kučmovi 24 hodin na to, aby odvolal premiéra a oficiálního vítěze sporných prezidentských voleb Viktora Janukovyče. "Dáváme Kučmovi ultimátum. Musí odvolat Viktora Janukovyče a guvernéry separatistických regionů Doněcka, Luhanska a Charkova," apelovala před demonstranty v Kyjevě poslankyně Julija Tymošenková.

Jinak prý bude opozice Kučmu považovat za zločince a dá podnět k jeho trestnímu stíhání. Současně vyzvala armádu, aby bránila zájmy lidu.

Krátce předtím varovala, že režim údajně plánuje v noci na pondělí zasáhnout proti demonstrantům. Podle agentury Reuters vyzvala opozice také parlament, aby v pondělí na svém zasedání vytvořil koaliční vládu. Stoupence opozice, která neuznává Janukovyčovo vítězství, vybídla, aby se v pondělí dostavili před sídlo Nejvyššího soudu Ukrajiny. Ten by měl prošetřit stížnost opozice ohledně údajných volebních podvodů a patrně také rozhodnout, zda nebyl porušen volební zákon.

Podle polského prezidenta Aleksandra Kwašniewského, který byl zprostředkovatelem jednání mezi vládním táborem a opozicí, musí i Juščenko počítat při prosazování své politiky s velkým sousedem - Ruskem. "Juščenko nemá možnost uplatňovat politiku, která by nebrala ohled na Rusko. Ukrajina Rusko potřebuje jako politického i hospodářského partnera. Stejně jako Rusko potřebuje i Evropa, řekl polský prezident.

Milan Kopp, Pavel Novák, Pavel Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme