Ruskou a pákistánskou armádu čeká první společné vojenské cvičení

Rusko a Pákistán, nepřátelé z dob studené války, se chystají na první společné pozemní vojenské cvičení. Moskva také pákistánské armádě dodá vojenskou techniku. Změna ve vztahu obou zemí souvisí se sousedním Afghánistánem. Z něj se stahují vojenské jednotky NATO, současně je ale stále aktivnější teroristické hnutí Tálibán.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský bojový letoun SU-33 (ilustrační foto)

Ruský bojový letoun SU-33 (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Společné rusko-pákistánské cvičení se bude konat ještě letos kdesi v hornatém terénu, zřejmě na severu Pákistánu. Už teď operuje v horách u afghánských hranic na 100 tisíc pákistánských vojáků.

Agentura Bloomberg se pokoušela zjistit další podrobnosti u ruského ministerstva obrany i na velitelství pákistánské armády, odpovědi se ale ani z jednoho zdroje nedočkala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruskou a pákistánskou armádu čeká první společné vojenské cvičení

Islámábád a Moskva se na společných cvičeních dohodly v souvislosti s tím, že v Afghánistánu roste vliv Tálibánu. Pákistán má sám velké potíže s terorismem, ozbrojenci z řad Tálibánu si za cíl svých útoků vybírají hlavně školy.

Moskva si od vojenské spolupráce slibuje silnější pozici v boji proti terorismu. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Pěskov o Pákistánu mluví jako o klíčovém hráči v celém regionu.

O úplně první spolupráci ruské a pákistánské armády přesto nepůjde. Pákistán se už loni v srpnu zúčastnil vojenské soutěže protiletecké obrany v Krasnodarské oblasti u Azovského moře.

Chladné vztahy

Rusko svůj vliv v Pákistánu zvyšuje také pomocí obchodu. V říjnu loňského roku získala ruská firma Rostěch zakázku na stavbu přes tisíc kilometrů dlouhého plynovodu z Karáčí do Lahore v hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Rusko by také mohlo v budoucnu plynovod provozovat.

Moskva spolupráci rozšiřuje i v dalších oblastech. Pákistánská armáda například od Ruska koupila čtyři vrtulníky Mi-35 a jedná se o koupi dalších šestnácti, dále také stíhaček Suchoj a raket země-vzduch. Podrobnosti však nejsou známé.

Vztahy obou zemí byly přitom z historického hlediska velmi napjaté, poznamenala je zejména Studená válka. Nejprve situaci zhoršil převrat v roce 1958, který podporovaly Spojené státy. Vztahy pak ještě více ochladly na konci 70. let kvůli Afghánistánu, kde komunistický režim podporoval Sovětský svaz.

Pákistán naopak, podobně jako Spojené státy, vyzbrojoval a trénoval rebelující mudžahedíny, kteří se pokoušeli prosovětský režim svrhnout. To vyvrcholilo sovětskou invazí do Afghánistánu v roce 1979.

Chladné vztahy přetrvaly až do dnešní doby. Podle průzkumu společnosti Pew Research mají důvěru v ruského prezidenta Putina jen asi tři procenta Pákistánců.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme