Ruskou anexi Krymu neakceptujeme, tvrdí kandidát na ministra zahraničí USA Rex Tillerson

Ruská anexe Krymu je porušením mezinárodního práva. Spojené státy potřebují mít v ruce nástroj, aby zabránily podobnému použití síly v budoucnu. Kandidát na ministra zahraničí USA Rex Tillerson to ve středu řekl před Senátem amerického Kongresu. Washington dodrží závazky spojencům, tvrdí Tillerson.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rex Tillerson před Senátem amerického Kongresu, kandidát na ministra zahraničí USA v nové Trumpově vládě

Rex Tillerson před Senátem amerického Kongresu, kandidát na ministra zahraničí USA v nové Trumpově vládě | Zdroj: Reuters

Někteří demokratičtí a republikánští zákonodárci zpochybňují nominaci bývalého šéfa ropné firmy Exxon Mobile kvůli jeho blízkým vztahům k ruské hlavě státu Vladimíru Putinovi. Jako „mocné nástroje“ označil Tillerson během dnešního projevu sankce proti agresivní ruské politice. Zároveň označil ruské vojenské akce v Sýrii za porušení mezinárodního práva. K otáce, zda by Putina označil jako válečného zločince, se odmítl vyjádřit.

Tillersona prý anexe Krymu z roku 2014 překvapila a USA podle něho na ni měly zareagovat výraznou podporou ukrajinských sil. Reakce prezidenta Baracka Obamy byla v Kremlu vnímána jako slabá odpověď, prohrásil Tillerson.

Zprávy o hackerských útocích označil Tillerson jako znepokojující a připustil, že by je Rusové nemohli provést, aniž by o tom Putin věděl. Na druhou stranu však přijetí dalších sankcí v souvislosti s útoky odmítl a prohlásil, že Washington potřebuje zlepšit vztahy s Moskvou, aby se ze stálého protivníka stala „občasným partnerem“.

Stejně jako projev Sessionse, se ani Tillersonova řeč neobešla bez protestu. Demonstrace se zúčastnilo několik členů zelených a liberálních organizací, mimo jiné třeba Greenpeace USA nebo Oil Change Internation. Protestující měli transparent s nápisem „Reject Rex“ (Odmítněte Rexe).

Rex Tillerson před Senátem amerického Kongresu, kandidát na ministra zahraničí USA v nové Trumpově vládě | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme