Ruský Čeljabinsk se pomalu vzpamatovává z exploze meteoritu

Tisíce dobrovolníků i profesionálů likvidují v ruském městě Čeljabinsk následky páteční exploze desetitunového bolidu. Návštěva vesmírného tělesa zanechala přes tisíc zraněných a také materiální škody ve výši stovek miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená budova univerzity v Čeljabinsku

Poškozená budova univerzity v Čeljabinsku | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Jeden velký úklid střepů – tak v tyto dny vypadá jihouralské město, nejvíc zasažené průletem meteoritu. Na místní univerzitě už jsou okna dočasně utěsněná a čekají na brzkou výměnu. S provizorní opravou pomáhali samotní studenti.

Tlaková vlna z exploze, která si co do síly v ničem nezadala s malou atomovou zbraní, podle úřadů rozbila tolik okenních tabulek, že by pokryly plochu 200 tisíc metrů čtverečních.

Třiašedesátiletá bývalá pedagožka Světlana Baryšnikovová si k penzi přivydělává coby univerzitní vrátná. Do práce přišla až několik hodin po nečekané události. Následky v tu chvíli ale nebyly o nic méně dramatické.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v uralském Čeljabinsku sleduje přímo na místě zpravodajka Českého rozhlasu v Ruské federaci Lenka Kabrhelová

„Když jsem večer přišla, schodiště bylo ještě plné krve. Všechny, kdo sledovali meteorit z oken, zranily střepy létající při tlakové vlně,“ popisuje paní a ukazuje za sebe na teď už prázdné, dříve skleněné, stěny malého školního bufetu.

„Já sama jsem v tu chvíli byla na ulici, dávala jsem pozor, abych na ledu neupadla, tak jsem se dívala na zem,“ líčí Světlana Baryšnikovová páteční ráno a pokračuje:

„Najednou jsem v jasné záři, říkám si – to musí být slunce! A pak vidím chvost, který za sebou meteorit nechal a cítím všude kolem teplo, byla jsem v šoku, co se to děje.“

Z pátečního rána se lidé v Čeljabinsku vzpamatovávají pomalu.

Zakrývání rozbitých oken na čeljabinské univerzitě | Foto: Lenka Kabrhelová

„Do teď nad tím přemýšlím, co se to vlastně dělo. Být svědkem něčeho takového…,“ vrtí elegantní paní s úsměvem hlavou.

„Určitě se toho ještě spoustu dozvíme. Co to vlastně bylo za meteorit, odkud se vzal a jak to že doletěl tak nízko,“ dodává zapáleně s tím, že v odpovědi věří, i když možná nepřijdou hned.

Pátrání po úlomcích, které měly dopadnout na Zemi, je zatím neúspěšné. Na dně jezera Čebarkul asi 70 kilometrů od Čeljabinsku se nakonec i přes objev šestimetrového kráteru žádné fragmenty meteoritu nenašly.

Odborníci sice ještě prohledávají tři možná místa dopadu, ale zaznívají i varování, že se pátrání kvůli vrstvě ledu a sněhu bude možná muset přesunout až na jaro.

Na Ural dopadl meteorit | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme