Ruský Čeljabinsk se pomalu vzpamatovává z exploze meteoritu

Tisíce dobrovolníků i profesionálů likvidují v ruském městě Čeljabinsk následky páteční exploze desetitunového bolidu. Návštěva vesmírného tělesa zanechala přes tisíc zraněných a také materiální škody ve výši stovek miliónů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená budova univerzity v Čeljabinsku

Poškozená budova univerzity v Čeljabinsku | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Jeden velký úklid střepů – tak v tyto dny vypadá jihouralské město, nejvíc zasažené průletem meteoritu. Na místní univerzitě už jsou okna dočasně utěsněná a čekají na brzkou výměnu. S provizorní opravou pomáhali samotní studenti.

Tlaková vlna z exploze, která si co do síly v ničem nezadala s malou atomovou zbraní, podle úřadů rozbila tolik okenních tabulek, že by pokryly plochu 200 tisíc metrů čtverečních.

Třiašedesátiletá bývalá pedagožka Světlana Baryšnikovová si k penzi přivydělává coby univerzitní vrátná. Do práce přišla až několik hodin po nečekané události. Následky v tu chvíli ale nebyly o nic méně dramatické.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v uralském Čeljabinsku sleduje přímo na místě zpravodajka Českého rozhlasu v Ruské federaci Lenka Kabrhelová

„Když jsem večer přišla, schodiště bylo ještě plné krve. Všechny, kdo sledovali meteorit z oken, zranily střepy létající při tlakové vlně,“ popisuje paní a ukazuje za sebe na teď už prázdné, dříve skleněné, stěny malého školního bufetu.

„Já sama jsem v tu chvíli byla na ulici, dávala jsem pozor, abych na ledu neupadla, tak jsem se dívala na zem,“ líčí Světlana Baryšnikovová páteční ráno a pokračuje:

„Najednou jsem v jasné záři, říkám si – to musí být slunce! A pak vidím chvost, který za sebou meteorit nechal a cítím všude kolem teplo, byla jsem v šoku, co se to děje.“

Z pátečního rána se lidé v Čeljabinsku vzpamatovávají pomalu.

Zakrývání rozbitých oken na čeljabinské univerzitě | Foto: Lenka Kabrhelová

„Do teď nad tím přemýšlím, co se to vlastně dělo. Být svědkem něčeho takového…,“ vrtí elegantní paní s úsměvem hlavou.

„Určitě se toho ještě spoustu dozvíme. Co to vlastně bylo za meteorit, odkud se vzal a jak to že doletěl tak nízko,“ dodává zapáleně s tím, že v odpovědi věří, i když možná nepřijdou hned.

Pátrání po úlomcích, které měly dopadnout na Zemi, je zatím neúspěšné. Na dně jezera Čebarkul asi 70 kilometrů od Čeljabinsku se nakonec i přes objev šestimetrového kráteru žádné fragmenty meteoritu nenašly.

Odborníci sice ještě prohledávají tři možná místa dopadu, ale zaznívají i varování, že se pátrání kvůli vrstvě ledu a sněhu bude možná muset přesunout až na jaro.

Na Ural dopadl meteorit | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme