Moskva potvrdila smrt ruského generála. Zemřel na Ukrajině, vybuchla pod ním mina

Ruský generál Vladimir Zavadskij, který byl zástupcem velitele 14. armádního sboru, byl zabit na Ukrajině, uvedl v pondělí gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev podle ruských a zahraničních médií. O zabití sedmého ruského generála ve válce proti Ukrajině informovala minulý týden stanice BBC s odvoláním na několik ruských zdrojů, generálova smrt ale až dosud nebyla potvrzena z úředních míst.

Sledovali jsme online Moskva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský generál Vladimir Zavadskij zemřel na Ukrajině

Ruský generál Vladimir Zavadskij zemřel na Ukrajině | Foto: Russian Ministry of Defence | Zdroj: Reuters

Gubernátor podle listu Kommersat uvedl, že generálmajor Zavadskij zahynul „na bojovém stanovišti v oblasti speciální vojenské operace“. Další podrobnosti neuvedl.

Za „speciální vojenskou operaci“ označuje Moskva válku proti Ukrajině, kterou rozpoutala před 649 dny.

Ruské ministerstvo obrany dosud o generálově smrti nic neoznámilo, podobně jako v případě smrti jiných vysoce postavených důstojníků, a to ani poté, co o jejich smrti veřejně hovořili jejich známí.

Jako první o Zavadského smrti podle BBC informoval jeden z absolventů moskevské školy vojenských velitelů, podle kterého se někdejší spolužák stal obětí výbuchu miny.

Podle agentury Novorossija generál zahynul u města Izjum v Charkovské oblasti, podle jiných zdrojů mohl Zavadskij přijít o život u vsi Krynky v Chersonské oblasti, kde ruská armáda v posledních týdnech bojuje s ukrajinskými jednotkami, které zde vytvořily předmostí na levém, východním břehu řeky Dněpr.

14. armádní sbor

Generál byl v době smrti zástupcem velitele 14. armádního sboru, který v mírových dobách býval dislokován v Murmanské oblasti na severu evropského Ruska a byl podřízen velení Severní flotily ruského vojenského námořnictva. Jedna z brigád 14. armádního sboru je údajně nasazena v Chersonské oblasti.

BBC připomněla, že čtyři ruští generálové, Andrej Suchoveckij, Vladimir Frolov, Kanamat Botašev a Roman Kutuzov, zahynuli během prvních čtyř měsíců války. Následoval přesně rok bez potvrzených ztrát vysokých ruských důstojníků.

O další generály začalo Rusko přicházet od letošního června, kdy začala ukrajinská protiofenziva. Od léta do konce listopadu zahynuli další dva ruští generálové, náčelník štábu 35. vševojskové armády generálmajor Sergej Gorjačev a zástupce velitele Jižního vojenského okruhu generálporučík Oleg Cokov.

Chtěli se vzdát, Rusové je zastřelili. Kyjev vyšetřuje vraždu dvou vojáků jako válečný zločin

Číst článek

Ukrajinské zdroje od začátku války informovaly o smrti dalších sedmi ruských generálů, avšak přinejmenším ve třech případech se ukázalo, že dotyční jsou naživu, a ani ve zbývajících případech nebyla dosud úmrtí potvrzena.

Každopádně jde o poměrně výrazné ztráty nejvyššího důstojnického sboru. Podle expertů smrt generálů může souviset se zvláštnostmi ruské armády. Kupříkladu na počátku invaze kvůli problémům se spojením a logistikou se generálové museli osobně pohybovat v blízkosti první linie a svými rozkazy operativně reagovat na změny situace, což zvyšovalo riziko, že budou zabiti.

Později generálové umírali kvůli přesným zásahům dalekonosných zbraní, které Ukrajině dodali západní spojenci, napsala BBC.

Ana Vavanová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme