Ruský imigrační úřad čelí skandálu kvůli rasistickým výrokům svého mluvčího

Skandálem skončilo působení mluvčího ruského migračního úřadu. Muž, který posledních pět let prezentoval na veřejnosti instituci regulující přistěhovalectví v Ruské federaci, ventiloval v médiích rasistické názory a přesvědčení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudé náměstí v Moskvě | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Azov

Jak v Odpoledním Radiožurnálu informovala moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová, rasistických výroků se mluvčí ruského federálního imigračního úřadu Konstantin Poltoranin dopustil v rozhovoru pro ruskou redakci BBC, jehož tématem byly otázky přistěhovalectví v Rusku.

Právě toto téma je podle zpravodajky v Rusku palčivá věc, kterou se média průběžně zabývají v souvislosti se sílícími proti imigračními náladami v ruské společnosti. „Mluvčí kromě jiného prohlásil, že v sázce je ‘přežití bílé rasy‘ a že Rusko by mělo zamezit ‘nežádoucímu míchání krve‘,“ přiblížila zpravodajka.

Přehrát

00:00 / 00:00

kabrhelová.mp3

Poltoranin hovořil o pro něj nepochopitelné politice západní Evropy, kde se prý povzbuzuje imigrace z afrických a blízkovýchodních zemí. Říkal, že v Rusku vše musí být jinak, že vztahy mezi lidmi musí být takové, aby se krev ‘míchala správně ve správném režimu‘.

Tato vyjádření podle zpravodajky způsobila v Rusku obrovský poprask a několik hodin po zveřejnění rozhovoru byl Poltoranin odvolán.

Reakce ruských představitelů

Šéf imigračního úřadu Konstantin Romodanovskij potvrdil, že propuštění mluvčího souvisí s jeho komentáři zaznamenanými stanicí BBC.

„Uvedl, že jakékoliv takovéto výroky jsou pro státního úředníka nepřípustné. Souhlasí s ním podle agentur i Kreml,“ doplnila Kabrhelová.

Zároveň připomněla, že sám mluvčí na svých výrocích neshledává nic závadného ani rasistického. „Zajímavý je fakt, že Poltoranin není ve státní funkci nováčkem. Do roku 2005, odkdy byl ve funkci mluvčího imigrační služby, pracoval jako vedoucí tiskového oddělení vnitřní bezpečnosti na ruském ministerstvu vnitra,“ přiblížila.

Nárůst nacionalistických nálad

Nevládní organizace upozorňují už delší dobu na nárůst nacionalistických až xenofobních nálad v ruské společnosti. A podle zpravodajky je nynější skandál dalším znamením, že je situace skutečně vážná.

„Je to zcela zjevný důkaz toho, že je to problém, který zasahuje široká patra ruské společnosti, že nejde o žádnou okrajovou věc,“ uvedla.

Připomněla, že dlouhodobá varování, která v Rusku zaznívají, zesílila po loňském prosinci, kdy se v Moskvě odehrály nejhorší nacionalistické nepokoje v postsovětské historii. Terčem se stali především přistěhovalci z Kavkazu, ze středoasijských republik,“ vysvětlila.

Lenka Kabrhelová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme