Ruský internet se rozrostl o novou ‚veřejnoprávní‘ televizi
Dva dny před parlamentními volbami se ruský internetový éter rozrostl o nový televizní kanál. Televize financovaná jedním z lídrů opozice Garrym Kasparovem chce nabízet divákům veřejnoprávní vysílání.
Televize pro lidi, s takovým podtitulem rozjíždějí zhruba dvě stovky novinářů, politologů, aktivistů, opozičních politiků, ale třeba i spisovatelů či básníků nový internetový projekt.
Podle šéfa ‚televize po síti‘ Igora Jakovenka tak reagují na skutečnost, že Rusko nemá veřejnoprávní televizi. Ze státem kontrolovaných kanálů ale čerpá informace až sedmdesát procent obyvatel.
„Ve všech zhruba padesáti zemích světa, kde funguje veřejnoprávní vysílání, se to děje díky osvíceným vládám. V Rusku je to naopak, vláda je proti. Všechny pokusy o vytvoření veřejnoprávního vysílání skončily neúspěchem. Jedinou možností je vytvořit televizi zespoda, ne v klasickém éteru, ale na internetu,“ vysvětluje Igor Jakovenko.
Na klasickou veřejnoprávní televizi ukotvenou v zákoně, financovanou veřejnými penězi a nezávislou na státní moci, tak jako funguje například v zemích Evropské unie, si Rusové budou muset počkat. Kanál ‚Po síti‘ ale chce nabízet podobný obsah, zaměřený především na vzdělávání veřejnosti. Zpočátku bude vysílat dvě hodiny denně, kromě klasických zpráv i autorské programy předních ruských politologů a novinářů, například analytičky Lilie Ševcovové či komentátora Vladimira Kara Murzy.
Rozjezd stanice zaplatil ze své kapsy šachový velmistr a jeden z lídrů opozice Garry Kasparov, postupně by ji ale měli financovat sami diváci.
„Oficiální televizi dominuje pouze vládní propaganda, je ale zjevné, že lidé si chtějí udělat sami obrázek o tom, co se děje - bez každodenní porce vládní ideologie,“ říká opoziční lídr a připouští, že rozjezd kanálu těsně před nedělními parlamentními volbami není náhodný.
„Mezi lidmi roste nespokojenost s tím, že Rusko uvízlo v informačním vakuu. Zatím se protestní nálady neprojevují na ulici, ale spíš na internetu nebo třeba nedávným vypískáním premiéra Putina. Skutečná platforma, kde by lidé mohli diskutovat, ale neexistuje. My chceme dát možnost vyjádřit se všem. I těm, kdo do státních kanálů nemají přístup,“ dodává Garry Kasparov, který je přesvědčen o životaschopnosti projektu, byť připouští, že teprve příští týdny a měsíce ukážou, zda je v Rusku tolik aktivních uživatelů internetu, aby kanál přinesl informace víc než jen hrstce zasvěcených.