Ruský internet vyráží do boje se státní televizí

Ruské televize dostanou nového konkurenta. Zítra večer se poprvé rozsvítí červená ve studiu nového veřejnoprávního kanálu, který ale bude vysílat jen po internetu. Financuje ho představitel ruské liberální opozice Garri Kasparov. Televize začne vysílat čtyři dny před parlamentními volbami v Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: stock exchange

Nová televize bude zpočátku fungovat jako spolek dobrovolníků; nepůjde o klasické veřejnoprávní vysílání, protože to v Rusku vlastně neexistuje. Televize a rozhlas jsou až na výjimky státní, případně je vlastní státem financované firmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O první veřejnoprávní televizi v Rusku mluvila tamní zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová v Odpoledním Radiožurnálu

Všechny celostátní kanály také čelí kritice za to, že události prezentují výhradně z oficiálního pohledu a že v podstatě jdou na ruku ruské vládě.

To se rozhodla změnit skupina novinářů, kteří byli v posledních letech vytlačeni z velkých médií. V nové internetové televizi chtějí nabízet alternativní pohled na dění v Rusku.

Dosud se jim podařilo získat podporu asi dvou set lidí - různých aktivistů, akademiků, literátů, ale i dalších. Televize bude prozatím vysílat dvě hodiny denně.

Spuštění internetové televize financuje šachový velmistr Garri Kasparov, jeden z představitelů ruské liberální opozice, který je i jedním z hlavních iniciátorů celého projektu.

Jak vysvětloval na dnešní tiskové konferenci, dal v tuto chvíli všechny peníze na rozjezd, ale do budoucna se postupně počítá s finančními příspěvky od diváků. Iniciátoři projektu věří, že získají tolik diváků, že se televize sama uživí.

Lenka Kabrhelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme