Ruský miliardář a kritik Kremlu Alexandr Lebeděv čelí obvinění z výtržnictví

Až pět let vězení hrozí ruskému miliardáři a kritikovi Kremlu Alexandru Lebeděvovi. Úřady oligarchu obvinily z výtržnictví kvůli rok staré pranici, která se strhla během televizního natáčení mezi ním a dalším miliardářem. Vlastník opozičních novin označuje případ za politickou pomstu ruského establishmentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodorkovskij a Lebeděv u městského soudu v Moskvě | Zdroj: ČTK

51letý bankéř Alexandr Lebeděv, vlastník opozičního listu Novaja Gazeta a britských deníků Independent a Evening Standard, nesmí podle nařízení vyšetřovatelů opustit zemi.

Úřady ho viní z výtržnictví za to, že před rokem během natáčení televizní diskuse o finanční krizi napadl ve studiu pěstmi developera Sergeje Polonského. Polonský tehdy prohlásil, že by raději někoho udeřil, než probíral finanční otázky s oligarchy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová přiblížila okolnosti obvinění ruského miliardáře z výtržnosti

Lebeděv je jedním z mála ruských finančníků otevřeně kritizujících Kreml. Po odsouzení bývalého oligarchy Michaila Chodorkovského, jehož proces byl mnohými kritiky vnímán jako trest za angažmá v opozici, se nejbohatší a nejvlivnější ruští byznysmeni politiky spíše straní.

Také Lebeděv považuje současné vyšetřování za politickou mstu ze strany Vladimira Putina, který je údajně přesvědčen o tom, že oligarcha financuje ruskou opozici. Bankéř přitom tvrdí, že se do opozičního hnutí aktivně nezapojuje.

Miliardy vydělal bývalý špion KGB Alexandr Lebeděv v 90. letech. Vlastní rovněž podíly v zemědělském podniku nebo akcie letecké společnosti Aeroflot.

Kreml přitvrzuje vůči svým kritikům

Delší dobu mluvil o tom, že má problémy s prodejem svých majetků, což také přisuzoval politickým vlivům. Kreml ale už v minulosti všechna obvinění z nátlaku odmítal.

„My se můžeme jenom dohadovat, co konkrétně za tím obviněním stojí. To, že Lebeděv udeřil v televizním přenosu konkurenčního finančníka, to popřít nelze. Ale komentátoři určitě budou poukazovat na to, proč se obvinění a vlastně i zákaz vycestovat pro Alexandra Lebeděva děje právě teď, kdy, jak mnozí analytici poukazují, mnohé nasvědčuje utahování šroubů v ruské společnosti,“ říká moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová.

To, že byl opoziční politik a hlasitý kritik Kremlu Gennadij Gudkov zbaven mandátu nebo že probíhají procesy s účastníky opozičních demonstrací, naznačuje, že vládnoucí establishment vůči svým kritikům přitvrzuje.

Lenka Kabrhelová, Jan Richter, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme