Ruský ministr financí Kudrin po sporu s prezidentem rezignoval

Alexej Kudrin skončil po více než 11 letech v roli ministra financí ruské vlády. Důvodem je veřejný spor s prezidentem Dmitrijem Medveděvem, který vypukl po ohlášení návratu Vladimira Putina do Kremlu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Již bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin s portrétem prezidenta Medveděva | Zdroj: Reuters

Podle pozorovatelů odhaluje Kudrinův postup trhliny v jednotě ruské vládní elity ohledně návratu Vladimira Putina do role prezidenta.

Spor propukl poté, co Kudrin – sám donedávna považovaný za možného kandidáta na premiéra – během návštěvy Spojených států prohlásil, že nehodlá usednout ve vládě vedené Dmitrijem Medveděvem, s nímž se údajně neshodne v ekonomických otázkách. Jedná se především o výdaje na obranu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Lenka Kabrhelová z Moskvy informuje o reakcích na rezignaci ministra financí Kudrina

Prezident ho následně během televizí přenášeného zasedání Rady pro modernizaci vyzval k odstoupení.

„Ministra Kudrina doslova vypeskoval a v podstatě mu nařídil, ať buďto své výroky stáhne, nebo do konce dne rezignuje. Reakce potom přišla zanedlouho. Doteď se nicméně debatuje o tom, zda ministr odešel sám, anebo byl odvolán. Každá strana tvrdí něco jiného,“ upřesňuje z Moskvy zpravodajka Lenka Kabrhelová.

Podle investorů v Rusku není stejně schopný ekonom

Západní investoři považují Kudrina za záruku finanční stability. Mnozí se obávají, že jeho odchod bude znamenat tvrdý zásah ruské ekonomice. Rusko se potýká s propadem rublu, odlivem kapitálu, otřesy finančních trhů a rostoucím rizikem závislosti na cenách surovin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Publicista a odborník na ruské záležitosti Jefim Fištejn komentuje situaci v Rusku

Kdo se teď ujme resortu financí zatím není jasné. Mnozí analytici i investoři ale varují, že stejně schopný ekonom, který by byl schopný vést nezávislou a racionální fiskální politiku, momentálně v Rusku není.

Kudrin zastává pravicové liberální názory a především západními investory byl vnímán jako jediný rozumný člen vlády. Jeho odchod je proto ve chvíli, kdy ekonomové varují před možností další recese, předmětem mnoha diskuzí.

Podle analytiků ztratil prezident Medveděv trpělivost a veřejným proslovem chtěl demonstrovat svou autoritu. Mohlo ale jít i o politický kalkul ministra Kudrina, který pomýšlel na post premiéra.

Množí se nejrůznější spekulace

„Mnozí experti se dnes ztrácí v domněnkách, co bude následovat poté, co se Putin stane prezidentem. A nechybí ani komentáře, hypotézy a spekulace, že se Medveděv vůbec nemusí stát premiérem a že Putin dokonce může jmenovat premiérem Alexeje Kudrina, právě vyhozeného ministra financí,“ uvažuje publicista a odborník na ruské záležitosti Jefim Fištejn a dodává, že v Rusku nejsou ani dnes dodržována demokratická pravidla hry.

Podle něj byl Kudrin nejliberálnějším členem ruské vlády a mnohdy říkal nahlas to, co si ostatní nanejvýš mysleli, skeptický byl také vůči dalšímu ekonomickému vývoji Ruska. „Že nechce spolupracovat s Medveděvem je dáno tím, že kompetence Medveděva budou nepochybně slabé,“ domnívá se.

Ruský premiér Vladimir Putin (vlevo) a prezident Dmitrij Medveděv mávají na sobotním sjezdu vládní strany Jednotné Rusko v Moskvě | Foto: ČTK/AP

Ruská ekonomika a sociální systém prý potřebují reformy, proto si Kudrin myslí, že bude nezbytné provést nepopulární změny a že Kudrin bude ve vládě scházet:

„Bude chybět právě snaha o modernizaci, kterou přislíbil Medveděv, a nikdy s ní ani nezačal. Ze současné rošády je jasné, že celý Medveděvův domnělý program nebyl víc než klam, protože ve skutečnosti chtěl vzbudit dojem, že za ním něco stojí, a dnes vidíme, že je to pouze součást hry.“

Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme