Ruský ministr zahraničí Lavrov předčasně opustí schůzku skupiny světových ekonomik G20 na Bali

Ruský ministr zahraničí Lavrov předčasně opustí schůzku skupiny velkých světových ekonomik G20 na Bali, agentura DPA s odvoláním na mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariju Zacharovovou. Je to Lavrovova první účast na mezinárodním fóru od zahájení invaze na Ukrajinu, kterého se účastní i někteří z nejsilnějších západních kritiků ruského vojenského tažení.

Denpasar (Aktualizováno: 8:04 8. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov

Ruský ministr zahraničí Lavrov opustí schůzku skupiny velkých světových ekonomik G20 | Zdroj: Reuters

„Lavrov ještě vede bilaterální rozhovory, pak se vyjádří pro tisk a odcestuje,“ sdělila Zacharovová. Ruský ministr se tedy podle agentury nezúčastní oficiální hostiny ani odpoledního jednání.

Putin se zúčastní summitu G20. ,Fórum nelze kvůli ruské agresi bojkotovat,‘ říká německý kancléř Scholz

Číst článek

Rozhodnutí předcházela výzva indonéské ministryně zahraničí Retno Marsudiové, jejíž země nyní pořádá schůzku ministrů zahraničí skupiny velkých světových ekonomik G20, k rychlému ukončení války na Ukrajině.

„Je naší zodpovědností ukončit válku co nejdříve a urovnat naše rozpory za vyjednávacím stolem, a ne na bojišti,“ řekla hostitelka na úvod schůzky na indonéském ostrově Bali.

Shromáždění dominovala válka a její dopady na globální ekonomiku. Když si Lavrov potřásal rukou s hostitelkou, zněly výkřiky: „Kdy zastavíš válku?“ a „Proč neukončíš válku?“, vylíčila agentura Reuters.

Lavrov: Rusko Ukrajinu nenapadlo, pohled Západu už Moskvu vůbec nezajímá

Číst článek

Indonéská ministryně zahraničí Marsudiová varovala, že důsledky války, včetně rostoucích cen energií a potravin, nejvíce zasáhnou chudé země.

Tradiční skupinová fotografie ministrů se tentokráte nepořizovala a na protest proti ruské invazi ministři ze skupiny G7 bojkotovali čtvrteční recepci, poznamenala japonská agentura Kjódó.

Bez konsenzu

Diplomaté pokládají za nepravděpodobné, že by ze schůzky vzešel společný dokument.

„S ruskou přítomností a účastí rozhodně pochybuji, že by došlo ke konsenzu například ohledně Ukrajiny,“ řekl před schůzkou vysoce postavený americký diplomat podle agentury Reuters. 

Ministr Lavrov má potravinovou krizi za problémeček

Číst článek

Evropská unie uvedla, že nechce dopustit, aby se skupina G20 stala platformou ruské propagandy.

Prvním Lavrovovým partnerem při bilaterálních jednáních byl čínský ministr zahraničí Wang I, kterého šéf ruské diplomacie informoval o pokračování „speciální vojenské operace“ na Ukrajině. Oba ministři odsoudili protiruské sankce.

V plánu měl šéf ruské diplomacie také schůzky s ministry zahraničí Brazílie, Mexika či Jihoafrické republiky.

Skupina G20 sdružuje země, které představují dvě třetiny světové populace a 80 procent světového hospodářství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme