Ruský, nebo německý samopal? Na Kalašnikově soše je prý zobrazena špatná zbraň

Ruské sociální sítě a média bouřlivě polemizují o nedávno odhaleném moskevském pomníku Michailu Kalašnikovovi. Podle některých názorů je namísto legendární útočné pušky AK-47 zobrazeno schéma jiné zbraně - německé útočné pušky StG 44, kterou za druhé světové války používaly jednotky nacistického Německa. Na údajnou chybičku upozornil vojenský historik Jurij Pašalok na sociálních sítích.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Michaila Kalašnikova

Socha Michaila Kalašnikova | Zdroj: Reuters

Autor díla Salavat Ščerbakov přislíbil, že chybu napraví, pokud se opravdu prokáže, že na jedné desce památníku není zobrazen kalašnikov v rozebraném stavu, ale jiná zbraň.

„Opravdu budu vděčný, když mi řeknou, kde se stala chyba. Ale zatím věřím nákresům, podle kterých jsme to dělali, a tam bylo napsáno AK-47," řekl sochař.

Objednavatel pomníku, předseda sdružení vojenské-historie Ruska Vladislav Kononov mezitím potvrdil, že na památníku je skutečně plánek německé pušky, a tak sochař bude muset desku s tímto vyobrazením z památníku odmontovat a chybu napravit.

Památník, který v pondělí odhalil ruský ministr kultury se slovy o kalašnikovech jako "opravdové, dá se říci kulturní firemní značka Ruska", zobrazuje nejen Kalašnikova se zbraní v rukou v nadživotní velikosti, ale součástí jsou i další motivy, včetně zobrazení různých typů kalašnikovů či svatého Jiřího zabíjejícího draka coby symbolu boje dobra se zlem.

Výřez ze sochy Michaila Kalašnikova | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Pomník provázejí i jiné spory. Odpůrci díla tvrdí, že Kalašnikov neměl v životě nic společného s Moskvou, a pomník je prý "jednoznačný symbol imperiálních komplexů a sovětských a postsovětských agresí", "urážka vkusu" či "banální hrůza".

Sochu Kalašnikova s kalašnikovem překřtil režisér Grigorij Katajev na "strašidelného kytaristu-samopalníka". Nejde jen o estetiku. Další kritici tvrdí, že cosi podobného se vyskytuje snad už jen v KLDR a Mosambiku, což je i pro současné Rusko "dosti divná společnost". Ale ještě stále je to prý lepší, než kdyby v Moskvě vznikl pomník akademiku Kurčatovovi a veliteli stalinské tajné policie Berijovi coby tvůrcům první sovětské jaderné bomby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme