Ruský novinář poopravil svá tvrzení

Ruský novinář Oleg Lurje, který napsal, že firma Falkon Capital je napojena na Usámu bin Ládina, dnes poopravil své tvrzení. V rozhovoru pro ČRo 1 - Radiožurnál řekl, že Falkon Capital, kterou česká vláda určila k vymáhání ruského dluhu, je napojena na firmu Saudi bin Ládin Group, která patří rodině hledaného teroristy, ale ne přímo jemu. Oleg Lurje chtěl prý svým článkem upozornit na korupci v řadách ruské vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Voldán: Ruský novinář na svých informacích trvá

O tom, že firma Falkon Capital, pověřená českou vládou vymáháním ruského dluhu, je spojena s Usámou bin Ládinem napsal v ruském týdeníku Novaja Gazeta. Česká vláda ale tvrdí, že celé obvinění je nesmysl. Také mluvčí ruského premiéra Taťjana Razbašová považuje Lurjeho tvrzení za nonsens.

Autor článku podle ní není zcela normální. Zveřejněné informace jsou prý bludy a ruský premiér na ně údajně nebude nijak reagovat. Novinář Oleg Lurje, který rozbouřil hladinu senzačním tvrzením o spojení české firmy, které vláda v Praze prodala ruský dluh, s mezinárodně hledaným teroristou, dnes telefonicky Českému rozhlasu potvrdil, že je stále přesvědčen o správnosti svých závěrů. Ve schématu firem propojených prý s bin Ládinem jsou hned čtyři, které mají v názvu Falkon a ruský žurnalista si stále myslí, že je na tuto síť napojena také česká firma Falkon Capital. Pokud by tomu tak bylo, organizuje podle listu Novaja Gazeta ruská vláda zisk 770 miliónů dolarů pro společnost napojenou na teroristu číslo 1 ve světě bin Ládina.

Úřad pro zahraniční styky a informace nemá důkazy o napojení firmy Falkon Capital na teroristu Usámu bin Ládina. Řekl to ředitel úřadu František Bublan. Informaci o propojení firmy, které česká vláda prodala ruský dluh, popírají jak zástupce firmy, tak i český kabinet. Ministr vnitra Stanislav Gross přesto pověřil Bublanovu rozvědku, aby přezkoumala toto tvrzení ruského týdeníku Novaja gazeta, který informaci přinesl.

Většina britských firem uvedených v článku ruského novináře Olega Lurjeho v moskevském týdeníku Novaja Gazeta je skutečně v Británii registrována. Firmy ale většinou nemají uvedeno telefonní číslo a nelze je kontaktovat. Podle britského ministerstva vnitra není žádná ze společností zařazena do britských seznamů organizací spojených s bin Ládinovou teroristickou sítí Al-Kajdá.

Suma přesahující půl miliardy dolarů od firmy Falkon Capital za odkup části ruského dluhu vůči České republice přestane být od dnešního dne vázaná na účtu u pražské pobočky Deutsche Bank a stane se příjmem státního rozpočtu. Potvrdil to náměstek ministra financí Ladislav Zelinka. "Dnešního dne nedojde k žádnému přesunu peněz, ale pouze k vnitřnímu účetnímu převedení položky. To znamená z cizích prostředků vedených na účtě se stanou příjmem státního rozpočtu a projeví se ve výsledku za měsíc leden."

Podrobnější rozhovor s ruským novinářem si můžete ve vysílání Českého rozhlasu poslechnout v odpoledních hodinách.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Lenka Rákosová, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme