Ruský oligarcha Boris Berezovskij údajně spáchal sebevraždu

Ruský oligarcha a kritik Vladimira Putina Boris Berezovskij je po smrti. 67letého kontroverzního miliardáře našli bez známek života v jeho domě nedaleko Londýna. Podle nepotvrzených informací si sáhl na život. Údajně trpěl v poslední době depresemi a měl finanční problémy. Britská policie ale příčinu jeho smrti zatím nepotvrdila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský miliardář Boris Berezovskij

Ruský miliardář Boris Berezovskij | Zdroj: Reuters

Berezovského blízký přítel Děmjan Kudrjavcev pro agenturu RIA Novosti variantu sebevraždy popřel. Podle něj šlo s největší pravděpodobností o selhání srdce. Na těle oligarchy nebyly podle Kudrjavceva žádné vpichy po jehle. Nenašly se ani stopy svědčící o požití medikamentů.

První kanál ruské televize informoval, že Berezovskij prodělal v posledním týdnu několik srdečních příhod. Podle zdrojů blízkých rodině trpěl oligarcha depresemi. Britská policie ve strohé zprávě konstatuje, že vyšetřuje nevyjasněné úmrtí muže ve věku 67 let.

Berezovskij patřil ke kontroverzním ruským podnikatelům, kteří pohádkově zbohatli po rozpadu Sovětského svazu. Po nástupu Vladimira Putina k moci se ale dostával do stále větších problémů. Nakonec odešel do Británie, která mu v roce 2003 udělila azyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O smrti Borise Berezovského mluvil zpravodaj ČRo v Londýně Jiří Hošek. Kontroverzního oligarchu pak přiblížil komentátor ČRo Libor Dvořák

Boris Berezovskij byl údajně v obrovské finanční tísni a musel v posledních dnech dokonce prodat známý Warholův portrét Lenina. Mluvčí Vladimira Putina prohlásil, že Berezovskij požádal ruského prezidenta o povolení vrátit se do vlasti.

Poslední dobou na sebe Berezovskij upozornil hlavně soudní pří s dalším oligarchou Romanem Abramovičem, kterého obvinil z toho, že ho přinutil k prodeji podílu v ropné společnosti Sibněfť. Londýnský soud to ale loni odmítl s tím, že Berezovskij je naprosto nedůvěryhodná osoba, která „ohýbá pravdu podle toho, jak se jí to momentálně hodí“.

Vyrojily se už i spekulace o tom, že ruského miliardáře zavraždili.Ty se opírají v podstatě o dvě skutečnosti - Berezovskij byl blízkým spolupracovníkem Alexandra Litviněnka, kterého v Londýně v roce 2006 otrávili radioaktivním poloniem, a oligarcha sám přežil několik atentátů nebo pokusů o vraždu.

Kdo byl Boris Berezovskij

Vystudovaný matematik se na přelomu 80. a 90. let minulého století začal věnovat byznysu. V roce 1995 vstupuje do politiky, dokonce se kvůli tomu vzdal izraelského občanství, které měl od roku 1993. A v roce 1996, kdy je podruhé díky němu zvolen do prezidentské funkce Boris Jelcin, se Boris Berezovskij stává zástupcem tajemníka Bezpečnostní rady Ruské federace.

„Což byla velmi významná funkce a troufám si tvrdit, protože Jelcin byl ve druhé polovině 90. let velmi těžce nemocen, tak že Berezovskij byl v jistém smyslu vlastně první muž v ruské politice,“ podotýká komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Následně Berezovskij napomohl příchodu Putina do Kremlu, ale velice rychle se s ním poškorpil a na počátku nového tisíciletí byl nucen odejít do britského exilu. Moskva několikrát žádala o jeho vydání, protože v Rusku byl v nepřítomnosti odsouzen za různé finanční podvody na 13 let do vězení.

Jiří Hošek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme