Ruský opoziční lídr Navalnyj může vycestovat do zahraničí. Úřady mu po pěti letech vydaly pas

Ruskému opozičnímu lídrovi Alexeji Navalnému úřady po pěti letech vydaly cestovní pas. Politik ve čtvrtek na svém blogu oznámil, že odjede do zahraničí kvůli zranění oka, které utrpěl, když mu neznámí pachatelé polili obličej antiseptikem. Navalnyj dočasně ztratil 80 procent zraku v jednom oku.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské úřady Navalnému po pěti letech vydaly pas | Zdroj: Reuters

Šéfka ruské vězeňské služby ve čtvrtek přitom telefonicky požadovala, aby politik neopouštěl území Ruska. „Ten požadavek či doporučení, které šéfka vězeňské služby ústně a telefonicky vznesla, ale nemá žádnou právní závaznost," komentoval telefonát advokát Navalného Vadim Kobzarev.

Navalnyj, který byl podmínečně odsouzen k pěti letům, se podle Kobzareva musí ve vězeňské službě hlásit dvakrát měsíčně, což také dodržuje. „Pokud se datum jeho cesty do zahraničí nebude shodovat s povinností hlásit se ve vězeňské službě, není nutné jí nic oznamovat," dodal.

V úterý opoziční předák napsal na svém blogu, že by rád vyjel na léčení zraku do zahraničí, což ale není možné, protože mu vláda nechce vydat pas. „Zdá se, že pokud jde o zdravotní problémy, úřady jsou ochotny uzavřít alespoň zdánlivé příměří," reagoval ve čtvrtek na rozhodnutí úřadů pas vydat.

„Teď můžu vyjet do zahraničí na léčení na klinice, která se specializuje na popáleniny očí," napsal Navalnyj. Ošetření v zahraničí mu prý doporučili ruští lékaři, kteří doporučují transplantaci rohovky.

„Poslední výsledky ukázaly, že oko vidí na 15 procent. Šance na zlepšení tu prý je, budu se tedy léčit," řekl Navalnyj.

Navalnyj patří k hlasitým kritikům Kremlu a v prezidentských volbách v březnu 2018 chce kandidovat proti stávající hlavě státu Vladimiru Putinovi. Jeho kandidatura je však v současné době nejistá. Ruský oblastní soud totiž ve středu zamítl Navalného odvolání proti podmíněnému odsouzení na pět let za to, že okradl lesnický podnik Kirovles. Podle ruských zákonů tak Navalnyj kandidovat nemůže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme